Najdôležitejším cieľom v roku 2020 je podľa Čaputovej prekonanie krízy dôvery

Najdôležitejším cieľom v roku 2020 je prekonanie krízy dôvery. V rozhovore to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová. Želá si tiež, aby Slovensko malo vládu s čo najväčšou legitimitou, pretože tá je pre vykonanie zmien nevyhnutná. Slovensko by sa podľa nej malo zamerať aj na ochranu klímy, očistu justície a pripraviť sa na starnutie populácie.

29.12.2019 12:12 , aktualizované: 14:02
debata (591)
VIDEO: Podľa prezidentky Čaputovej rok 2019 priniesol veľa závažných informácií o pozadí fungovania niektorých ľudí v justícii, najmä v súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. (Zdroj: TASR)
Video

Slovensko sa podľa Zuzany Čaputovej musí zlepšiť vo viacerých oblastiach a rozhodnú o tom nadchádzajúce parlamentné voľby. „Čakajú nás kľúčové voľby. Želám si, aby Slovensko malo vládu s čo najsilnejšou legitimitou,"zdôraz­nila a dodala, že je preto potrebné, aby sa na voľbách zúčastnilo čo najviac ľudí.

"Okrem tematických cieľov je tu iný, paradoxne, možno ešte dôležitejší cieľ – prekonať krízu dôvery. Nie je to problém iba Slovenska, zápasia s ním aj mnohé západné krajiny. Budem rada, ak sa mi podarí prispieť k tomu, aby ľudia nevnímali politiku iba ako špinavú hru, ktorá je o zištnosti a o záujme politikov samých o seba,“ uviedla. Rok 2019 bol pre Slovensko v znamení odhaľovania káuz okolo podnikateľa Mariana Kočnera. Na verejnosť sa dostali nahrávky a komunikácie, v ktorých manipuloval a korumpoval sudcov a politikov. Slováci si tiež prvýkrát vypočuli nahrávku z Gorily.

Prezidentka v rozhovore spomenula aj ďalšie priority, v ktorých sa Slovensko musí zlepšiť. „Bude potrebné pracovať na systéme dlhodobej starostlivosti o seniorov, keďže sme najrýchlejšie starnúca krajina v Európskej únii a máme nedostatok personálu, lôžok a zariadení na počet obyvateľov. V oblasti životného prostredia bude dôležité naplniť naše záväzky, napríklad o uhlíkovej neutralite, konkrétnymi, ambicióznymi krokmi. Bude treba robiť kroky k ochrane našich lesov, k čistote ovzdušia a ochrane biodiverzity,“ vysvetlila prezidentka.


VIDEO: Rok 2020 nazýva prezidentka rokom príležitostí, nielen z hľadiska volieb, ale aj všetkých výziev, ktorých by sme sa mali chopiť. Je podľa nej nesmierne dôležité vyšetriť kauzy, ktoré sú na stole. (Zdroj: TASR)
Video

Očista justície

Po parlamentných voľbách vo februári 2020 sa chce hlava štátu zamerať na očistu justície a zmenu voľby generálneho prokurátora. „Po voľbách v spolupráci s novou vládou by sme sa predovšetkým mali zamerať na potrebné zmeny v justičných orgánoch. Čaká nás voľba a vymenovanie nového generálneho prokurátora a bolo by vhodné zmeniť pravidlá jeho voľby. Napríklad rozšíriť návrhové oprávnenie, proces urobiť transparentnejším a podobne. Následne po odbornej diskusii pristúpiť k viacerých systémovým zmenám v prokuratúre, a tiež v oblasti disciplinárnej zodpovednosti sudcov a prokurátorov,“ dodala.

Zuzana Čaputová sa stala prezidentkou Slovenskej republiky 15. júna 2019. Vo svojom prvom polroku urobila viacero dôležitých rozhodnutí, vymenovala šiestich sudcov Ústavného súdu SR, podala sťažnosť, na základe ktorej ústavný súd pozastavil platnosť novely zákona, ktorou sa zakazovalo zverejňovanie prieskumov 50 dní pred voľbami a vyzvala na odchod podpredsedu parlamentu Martina Glváča a štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Moniku Jankovskú (obaja Smer). Počas svojho polročného pôsobenia získala viacero ocenení a časopis Forbes ju zaradil medzi sto najvplyvnejších žien sveta. Prezidentka tiež absolvovala viacero zahraničných návštev a vystúpila aj na klimatickom summite OSN.

591 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #2020 #Marian Kočner #Zuzana Čaputová #ochrana klímy #očista justície