Pellegrini: Minulý rok bol dôležitý aj z pohľadu očisty politického a spoločenského života

Základnú ľudskú slušnosť, viac pokoja ako nenávisti a súdržnosť. Aj to si želá pre Slovensko do roku 2020 premiér Peter Pellegrini (Smer). Vo svojom novoročnom príhovore skonštatoval, že tieto hodnoty ako aj demokraciu a stabilitu treba udržiavať aj po blížiacich sa parlamentných voľbách. Zdôraznil potrebu zodpovednej zmeny a dlhodobej vízie aj v súvislosti s novými výzvami.

, 01.01.2020 13:50
Pellegrini, vláda Foto: ,
Predseda vlády SR Peter Pellegrini.
debata (50)

Minulý rok bol veľmi dôležitým aj z pohľadu očisty nášho politického a spoločenského života. Vo svojom prejave pri príležitosti vzniku SR to povedal predseda vlády Peter Pellegrini. Polícia i prokuratúra podľa premiéra svojou prácou ukazovali, že sa Slovensko postupne vysporadúva s ľuďmi, ktorí si mysleli, že kvôli svojmu postaveniu nemusia dodržiavať zákony.

„Uvedomujem si, že verejnosť bola znepokojená množstvom rôznych správ, ktoré médiá prinášali o podozreniach z fungovania justičného systému. Práve preto sme pristúpili k dôležitým krokom na jeho ozdravenie, aby sudcovia i prokurátori nielen konali nestranne a spravodlivo, ale tak aj neustále pôsobili smerom k ľuďom," povedal Pellegrini.

Premiér vo svojom prejave tiež povedal, že je rád, že Slovensko je naďalej bezpečnou krajinou a jednou z najrozvinutejších ekonomík sveta. Podľa neho patrí Slovenská republika medzi 40 najšťastnejších krajín sveta, 21 najúspešnejších štátov z pohľadu sociálnej solidarity a je súčasťou zoskupenia 36 najvyspelejších ekonomík sveta pod značkou OECD. „Držíme si hodnoty, ktoré sú kľúčové pre naše členstvo v Európskej únii, Severoatlantickej aliancii, Schengenskom priestore i eurozóne,” doplnil predseda vlády.

Pellegriniho podľa vlastných slov teší aj to, že napriek mimoriadne turbulentným svetovým udalostiam bolo Slovensko po celý rok zodpovedným a spoľahlivým medzinárodným partnerom. Túto pevnú pozíciu podľa neho cítil na bilaterálnych stretnutiach s prezidentom USA Donaldom Trumpom, ruským prezidentom Vladimirom Putinom aj na prijatí u Svätého Otca.

Premiér tiež spomenul, že minulý rok si Slovenská republika pripomenula viacero významných míľnikov na ceste slovenského národa históriou. Osobitne sa pristavil pri Slovenskom národnom povstaní a vyjadril vďaku tým, ktorí „povedali jasné ‚nie' fašizmu a na obranu slobody sa bez váhania postavili so zbraňou v ruke". Pripomenul, že tento rok bude 75. výročie konca druhej svetovej vojny, ktorá toto peklo na zemi odštartovala.

Tiež to, že v tomto roku Slovensko čakajú parlamentné voľby. „Je to čas, kedy ešte viac ako obvykle prerážajú na povrch negatívne emócie. K volebnému zápasu patrí aj súperenie jednotlivých ideí a vízií. Urobme však všetko preto, aby aj po spočítaní hlasov mohlo Slovensko spieť k národnému zmiereniu a bolo naďalej slobodnou a demokratickou krajinou. Záujmy štátu musia stáť nad záujmami politických strán a jednotlivcov," povedal premiér, ktorý zaželal, aby si Slováci aj napriek vypätému predvolebnému času zachovali medzi sebou základnú ľudskú slušnosť, šírili viac pokoja ako nenávisti a udržali Slovensko demokratické a stabilné.

50 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #2020 #Nový rok #Peter Pellegrini #Vznik SR
Flowers