Politici ocenili prvý novoročný prejav prezidentky Čaputovej

Koaličná strana Most-Híd aj opozičné SaS a OĽaNO ocenili prvý novoročný prejav prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Podľa Mosta-Híd sa nevymykal z jej doterajších prejavov doma i v zahraničí. "Od chvíle, ako sa ujala svojho úradu, sme mohli byť svedkami toho, že prezidentka Čaputová hovorí jasne a adresne. Dokáže presne formulovať a podčiarknuť najpálčivejšie problémy krajiny," uviedol Most-Híd v reakcii.

01.01.2020 16:41
debata (53)

Koaličná strana považuje za sympatické a tiež dôležité, že po piatich alebo až pätnástich rokoch má Slovensko hlavu štátu, ktorá sa neprihovára k jednej alebo k jej sympatickej skupine obyvateľov Slovenska. Podľa jej hodnotenia dokáže Čaputová vyvolať v každom zodpovednosť za budúcnosť Slovenska, ktorú tvorí a formuluje spoločne.

„Nesnaží sa o prehĺbenie napätia, nevyvoláva konflikt, neohovára, ale ponúka riešenie, respektíve nádej pre riešenie problémov, ktoré Slovensko v roku 2020 čakajú. Ponúka riešenie tým, že apeluje na nás všetkých, veď atmosféru v našej krajine vytvárame spoločne. Politici a voliči. A to aj tým, aký je náš vzťah k pravde a čestnosti,“ komentovala strana Bélu Bugára. Tiež dodala, že v prezidentkinom prejave opäť nechýbala podpora sebavedomia Slovenska a jeho občanov.

Opozičná strana SaS je rada, že prezidentka zvolila slovo „nádej“ ako to, ktoré sa tiahlo celým jej novoročným prejavom. „Nádej je totiž to, čo nesmieme strácať ani po tom, ako Slovensko viac ako desať rokov stagnuje kvôli korupčným vládam. Súhlasíme, že najväčšou výzvou v roku 2020 bude dostať čo najviac voličov k volebným urnám,“ komentovala strana Richarda Sulíka.

OĽaNO: Príhovor nemôže byť o milých slovách, pretože by nebol pravdivý

Podľa opozičného hnutia OĽaNO hlava štátu jasne pomenovala kľúčové problémy slovenskej spoločnosti. Rovnako ako SaS zdôraznilo hnutie Igora Matoviča myšlienku nádeje v ľuďoch. „Ako povedala, jej príhovor nemôže byť o milých slovách, pretože by nebol pravdivý, tak aj práca pre ľudí musí byť úprimná a pravdivá,“ uviedol poslanec za OĽaNO Eduard Heger.

Nezaradení poslanci združení v mimoparlamentnej Demokratickej strane tvrdia, že prvý novoročný prejav Zuzany Čaputovej je dôkazom, že občania na Slovensku si v prezidentských voľbách zvolili správneho človeka. Prezidentka Čaputová podľa ich názoru pravdivo pomenovala problémy, ktorým slovenská spoločnosť čelí.

Mimoparlamentná Dobrá voľba tvrdí, že s príhovorom prezidentky nemožno nesúhlasiť. „Súhlasíme, že podpora mladých, seniorov, najzraniteľnejších skupín a zdravotníctvo sú určite oblasti, v ktorých sa musíme zlepšiť. Veríme a pripájame sa k prianiu pani prezidentky, že práve rok 2020 bude rokom naplnených príležitostí pre každého z nás,“ komentovali zástupcovia strany Tomáša Druckera.

S prezidentkou sa zhoduje aj PS/Spolu

Podľa slov lídra mimoparlamentného Progresívneho Slovenska Michala Trubana prezidentka vo svojom príhovore pomenovala to, že dnešné Slovensko nie je férové. „S prezidentkou sa zhodujeme aj v tom, že sa to dá zmeniť a že Slovensko má nádej. Tiež vnímame výzvu pani prezidentky na ukončenie hádok a sporov, z ktorých sú už ľudia unavení. Našu energiu musíme venovať tomu, čo ľudí a Slovensko naozaj trápi,“ zhodnotil.

Predseda mimoparlamentnej strany Spolu-OD Miroslav Beblavý považuje Čaputovej slová za múdre. „Nezabúdajme na to, že máme dôvod byť hrdí. Slovensku sa v mnohých parametroch dobre darí, sme rešpektovaným a stabilným partnerom v zahraničí, naši ľudia dosahujú skvelé výsledky na svetovej úrovni,“ povedal.

Podľa politológov bol prejav nadstranícky

Prvý novoročný príhovor prezidentky bol nadstranícky a kritický voči aktuálnym problémom. Zhodnotili to politológovia Darina Malová a Erik Láštic z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského.

Malová prejav tiež považuje za „vyvážený“ a „veľmi osobný“. „Pre mňa v jej slovách rezonoval tón prejavu Václava Havla v roku 1990. Spojením – zvládneme to – dáva nielen nádej, ale snaží sa spájať rozdelenú spoločnosť. Je to už jej osobné logo, podčiarkujúce jej osobný príbeh a skúsenosť,“ komentovala. Aj keď prejav hlavy štátu bol podľa politologičky nadstranícky, nemyslí si, že sa stretne s pozitívnym hodnotením všade a u všetkých, najmä u politikov. „A to aj v súvislosti s tým, že apelovala na zavedenie reforiem, ktoré by posilnili zodpovednosť polície, prokuratúry a súdov,“ tvrdí politologička.

Láštic hovorí, že prejav bol síce kritický, ale nebol adresný voči nikomu. „Bol nadstranícky, neútočil voči konkrétnym stranám. Skôr ukazoval na témy, ktoré sú dôležité. Jediné vymedzenie prichádzalo v momentoch, keď prezidentka kritizovala jednotlivcov pôsobiacich v súdnictve, prokuratúre, v polícii alebo v politike. Z môjho pohľadu bol nekonfliktný,“ povedal.

Politológ videl v prejave hlavy štátu tri línie. „To, že ide o prvý takýto prejav, môže byť vnímané tak, že ide o jeden z tých najvážnejších. Tam má prezidentka možnosť, ako nastaviť spôsob, akým komunikuje. Mne sa zdá, že v tomto prezidentka Čaputová prísne strážila líniu, ktorú v zásade ukázala už počas volebnej kampane, ale aj počas jej doterajšieho pôsobenia v úrade. Pokúša sa zdôrazňovať to, s čím v zásade oslovila voličov v prezidentských voľbách, a to je nekonfliktnosť a vymedzovanie sa voči politikom a predsedom politických strán. Zvýrazňovanie termínov ako brat a sestra v konečnom dôsledku akoby ukazuje jej spôsob komunikácie a možno aj víziu toho, ako si predstavuje vedenie politík,“ komentoval.

Poukázal aj na to, čo v prejave nezaznelo. „Napríklad ani raz nezaznelo slovo extrémizmus. Jej celý prejav bol akoby veľmi inkluzívny. Nevymedzuje sa voči nikomu, ale skôr sa snaží ukazovať rôzne skupiny ľudí na Slovensku, ktoré spolu nemusia súhlasiť, ktoré môžu rôzne vyzerať, ktoré sú z rôznych dôvodov spoločnosťou vymedzované, či už je to z dôvodov chudoby, farby pleti, inej sexuálnej orientácie,“ tvrdí.

Problém, ktorému bude Slovensko čeliť v nasledujúcich dekádach

Tretiu líniu, ktorú politológ vnímal, bolo prepojenie s témou blížiacich sa parlamentných volieb. Zaujímavé sa mu zdá, že Čaputová pomenovala problém, ktorému bude Slovensko zrejme čeliť v nasledujúcich dekádach, a to je zdravotníctvo a starnutie populácie spojené s dôstojnou starostlivosťou. „Prezidentka to otvára ako veľkú problémovú tému, ktorá sa často v rukách politikov mení na veľmi jednoduché frázy. Na to, že sa snažia rozdávať čo najviac peňazí bez toho, aby ukazovali, aké dopady bude mať takéto rozhadzovanie prostriedkami o desať až 20 rokov a čo to bude znamenať pre budúce generácie dôchodcov,“ zhodnotil.

Podľa Malovej sa Čaputová znovu prihlásila k trom základným hodnotám, ktoré obhajovala vo svojom programe, a o ktoré sa usiluje vo svojej činnosti. „Nimi sú spravodlivosť a férovosť, dôstojný život nielen pre seniorov, ale aj pre všetkých, ktorí žijú na okraji záujmu spoločnosti a napokon problém životného prostredia. Je dobré, že sa naďalej týchto cieľov drží,“ mieni. Politologička si tiež myslí, že podľa prezidentky problémy musí spoločnosť prekonávať spoločne, keďže verí v silu spolupatričnosti.

53 debata chyba
Viac na túto tému: #2020 #Nový rok #novoročný prejav #Zuzana Čaputová