Mamojka: Nikto za mnou nebol a ani ma nikto neovplyvňoval

Nikto za mnou nebol a nikto ma neovplyvňoval. Uviedol to sudca Ústavného súdu SR Mojmír Mamojka. Reagoval tak na slová niekdajšieho príslušníka Slovenskej informačnej služby Petra Tótha, ktorý na stredajšom pojednávaní Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka vyhlásil, že obžalovaný Marian Kočner v snahe dostať sa z väzby žiadal pomoc aj od Mamojku či špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

15.01.2020 19:34, aktualizované: 20:40
vymenovanie sudcov Foto:
Sudca Ústavného súdu SR Mojmír Mamojka
56

„Popieram to, je to absolútny nezmysel. Takémuto človeku sa nedá veriť ani to, ako sa volá,“ povedal Mamojka. Deklaruje, že nikto za ním v tejto veci nebol a nikto ho ani neovplyvňoval. „Ja som sa s ním nikdy nestretol. Je to nezmysel a odpoveďou na to všetko je fakt, ako to skončilo na Ústavnom súde SR,“ skonštatoval ústavný sudca.

Tóth tvrdí, že Marian Kočner žiadal pomoc cez tzv. motáky, v ktorých odkazoval aj na expremiéra Roberta Fica (Smer). V jednom z odkazov od Mariana Kočnera z väzby bolo, aby Fico požiadal Mamojku o prijatie krokov, ktoré by viedli k jeho prepusteniu. Za Mamojkom mal ísť nakoniec osobne Tóth aj sám v lete 2018. Mal mu odniesť kópiu podania na Ústavný súd SR.

„Povedal som mu, že ho pozdravuje pán Marian Kočner, že podal podnet a prosí, či by sa v tejto veci mohol angažovať. On sa ešte raz opýtal, či je to podané. Povedal, že v poriadku. Tým sa to skončilo,“ priblížil. Tóth nedokázal povedať, či v obálke, ktorú dal Mamojkovi, boli aj peniaze. Tvrdí, že ho Marian Kočner považoval za svojho priateľa.

Marian Kočner si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z pomsty za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti. Tóth bol v procese najprv utajeným svedkom. Neskôr sa však odtajnil a svedčil proti Marianovi Kočnerovi aj v kauze falšovania televíznych zmeniek.

Za ľudí a PS/Spolu kritizujú zotrvanie Mamojku na Ústavnom súde

Mojmír Mamojka by sa mal podľa mimoparlamentnej strany Za ľudí vzdať funkcie. Koalícia mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko (PS)-Spolu zase vidí dôvod na to, aby predseda ÚS SR Ivan Fiačan voči nemu inicioval disciplinárne konanie. Reagujú tak na stredajšiu výpoveď exsiskára Petra Tótha vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka.

„Mojmír Mamojka by sa mal okamžite vzdať funkcie sudcu Ústavného súdu. Ak tak neurobí, verím, že predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan začne v tejto veci okamžite konať,“ vyhlásil podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga. Sudca totiž podľa neho svojím konaním mimoriadne závažným spôsobom znížil dôveru tohto súdu, ktorú sa inak ako „tvrdým vyvodzovaním zodpovednosti“ obnoviť nepodarí.

Informácie z Tóthovej výpovede považuje PS-Spolu za zásadné vo vzťahu k spôsobilosti Mamojku vykonávať funkciu sudcu Ústavného súdu.

„Sme presvedčení o tom, že dnes je na stole dostatok dôvodov na to, aby predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan inicioval disciplinárne konanie voči sudcovi Mojmírovi Mamojkovi,“ uvádza koalícia. Zdôrazňuje, že predpokladom riadneho výkonu funkcie je schopnosť pôsobiť nezávisle a nestranne aj v očiach verejnosti.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
56 debata chyba
Viac na túto tému: #vražda novinára Jána Kuciaka #Peter Tóth #Mojmír Mamojka #Marian Kočner