VIDEO: Exprezidenti sa vyjadrili o voľbách
„Možno zo slušnosti by som tú možnosť dal, ale určite nezostavia vládu, aj keby vyhrali voľby. To by bolo veľmi zlé pre Slovensko,“ povedal Schuster a pripomenul aj situáciu, keď voľby vyhral Vladimír Mečiar a vládu sa mu zložiť nepodarilo.
Situáciu na Slovensku v súvislosti s nárastom extrémistických a antisystémových síl považuje za smutnú. Poukázal aj na to, že fašisti získavajú podporu aj v obciach, kde sa pre tento režim udialo množstvo vrážd. „Viem, ako sa ten fašizmus nenápadne začal a kam sa to dotiahlo,“ zdôraznil a poukázal na obete režimu i holokaustu.
„Nemyslím si, že voľby vyhrajú, ale získajú podstatné percentá,“ skonštatoval Gašparovič. Zdôraznil však, že treba hľadať spôsob ako nadviazať komunikáciu, ktorá nebude problémom v domácej ani zahraničnej politike Slovenska. „Nedá sa nič robiť. Občana musíme rešpektovať,“ dodal.
Podľa vlastných slov by sa ťažko rozhodoval, či poveriť víťaza tejto strany na zloženie vlády. „Asi by som ho nepoveril. Otázka je potom, či sa nájde strana alebo strany, ktoré budú schopné vytvoriť koalíciu, ktorá bude mať väčšinu v parlamente. A to bude po týchto voľbách, si myslím, dosť ťažké,“ skonštatoval Gašparovič.
Kiska verí, že kotlebovci voľby nevyhrajú. Na otázku o poverení zložiť vládu odpovedal tým, že na Slovensku sú určité právne zvyklosti, keď prezident poverí víťaza volieb na túto úlohu. Ak by však fašisti napokon voľby vyhrali, pravdepodobne by si podľa svojich slov sadol s predstaviteľmi ostatných politických strán a dal by možnosť zostaviť vládu „normálnej demokratickej strane, a určite nie fašistom“.