„Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár sa v súčasnosti oboznamuje s postupom prokurátora ÚŠP. Za týmto účelom si vyžiadal stanovisko od špeciálneho prokurátora, teda bezprostredne nadriadeného dozorovému prokurátorovi ÚŠP. Generálny prokurátor SR však podotýka, že relevantné stanovisko bude možné zaujať aj po naštudovaní rozsiahleho spisového materiálu týkajúceho sa tzv. kauzy Tipos,“ priblížila hovorkyňa.
Čižnár chce tiež ubezpečiť verejnosť, že poskytne objektívne stanovisko k predmetnej veci. „Zároveň chce slušne požiadať politikov, respektíve ústavných činiteľov, aby eliminovali svoje neadekvátne politické aktivity hraničiace so zasahovaním do nezávislosti rozhodovania prokuratúry,“ píše sa v stanovisku.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová po prepustení Trnku avizovala, že pozve do Prezidentského paláca generálneho prokurátora aj prezidenta Policajného zboru SR Milana Lučanského. Podotkla, že v takomto spoločensky vážnom prípade aj s ohľadom na to, že ide o bývalého generálneho prokurátora, takéto rozdielne názory v jednej veci zo strany orgánov činných v trestnom konaní oslabujú dôveru v spravodlivosť.
Trnku, ktorého zadržala vo štvrtok 16. januára NAKA, prepustili z policajného zadržania v piatok 17. januára. Urobili tak príkazom prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry. Trnka bol zadržaný v súvislosti s trestným činom zneužívania právomoci verejného činiteľa, vyšetrovateľ mu navrhoval väzbu.
Bývalý šéf prokuratúry mal byť obvinený za jeho rozhovor s exministrom financií Jánom Počiatkom okolo kauzy Lemikon. Rozhovor zachytila kamera, ktorú mal Trnka nainštalovanú v kancelárii. Bývalý generálny prokurátor už čelí obvineniu zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Bolo voči nemu vznesené v decembri minulého roka preto, lebo neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní nahrávku z kauzy Gorila.