Rybanič uspel s dovolaním v kauze nahliadania do Kaliňákových účtov

Najvyšší súd SR (NS SR) zrušil trojročný podmienečný trest pre Filipa Rybaniča, bývalého poslaneckého asistenta Jozefa Rajtára a prípad vrátil na Krajský súd (KS) v Bratislave. Ten ho minulý rok odsúdil pre nazeranie do účtov exministra vnútra Roberta Kaliňáka a uznal za vinného z ohrozenia bankového tajomstva.

21.01.2020 13:14
filip rybanič okresný súd Foto: ,
Filip Rybanič pri Okresnom súde v Bratislave.
debata (55)

„Senát NS SR na podklade dovolania obvineného Filipa Rybaniča zrušil rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave a vec mu vrátil na ďalšie konanie a rozhodnutie,“ Informovala Pravdu hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Ako uviedla, „NS SR zistil, že dovolanie obvineného vo vzťahu k namietanej okolnosti spočívajúcej v úprave skutku krajským súdom je opodstatnené, pretože ňou krajský súd porušil zákaz zmeny k horšiemu. Navyše v dôsledku takéhoto postupu krajského súdu došlo následne aj k nesprávnemu právnemu posúdeniu skutku“, dodala Važanová.

Dovolanie napadlo na NS SR 3. októbra minulého roku. Rybanič ho podal na Okresný súd (OS) Bratislava V koncom leta prostredníctvom obhajcu Mareka Paru. Následne ho OS zaslal na Krajskú prokuratúru (KP) v Nitre, ktorá Rybaničov prípad dozorovala. Potom bolo súdu doručené vyjadrenie KP v Nitre, ktoré OS Bratislava V zaslal obhajcovi. Po vykázaní doručenia nižší súd trestný spis spolu s dovolaním predložil na NS SR.

Senát KS koncom júna úplne nepotvrdil rozsudok OS Bratislava V, ktorý Rybaniča v septembri 2018 uznal za vinného zo zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. OS Bratislava V mu vtedy vymeral trojročný trest s päťročným odkladom a skúšobnou lehotou. Podľa odvolacieho krajského súdu sa Rybanič dopustil protiprávneho správania, spáchal zločin, keď poskytol informácie o stavoch účtov neoprávneným osobám.

KS nariadil vypracovať Rybaničovi aj písomnú analýzu, v čom spočíva bankové tajomstvo. Na rozdiel od pôvodného verdiktu sa však nemusel Rybanič ospravedlniť exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer).

55 debata chyba
Viac na túto tému: #Najvyšší súd SR #Robert Kaliňák #Filip Rybanič