Keď sa Lučanský vráti z dovolenky, bude informovať premiéra o prípade Trnku

Keď sa policajný prezident Milan Lučanský vráti z dovolenky, bude predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer) informovať o prípade bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR to v stredu uviedla policajná viceprezidentka Jana Maškarová s tým, že Lučanský by mal byť v práci opäť v pondelok 27. januára.

22.01.2020 11:36
debata (2)

Poznamenala, že nemá dostatok informácií, preto sa k prípadu nechce vyjadrovať. „Spis som nevidela. Pozerám to len z médií. Predpokladám, že tam bol problém v rámci kvalifikácie,“ povedala policajná viceprezidentka. Doplnila, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) nespadá pod jej pôsobnosť a je to v kompetencii policajného prezidenta.

Trnku zadržala NAKA minulý týždeň v jeho dome v Hamuliakove. Obvinila ho z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Obvinenie sa malo týkať tajného videa, na ktorom sa Trnka rozpráva s vtedajším ministrom financií Jánom Počiatkom o kauze Lemikon.

Na druhý deň po zadržaní sa Trnka dostal na slobodu. Prepustenie nariadil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Nevidel dôvod na jeho stíhanie. „Rozhodnutie ma prekvapilo, pretože tam bol dozor prokurátora. Predpokladám, že všetky tie úkony dozorujúci prokurátor musel vedieť, lebo išlo o zadržanie obvineného,“ povedala Maškarová.

Policajná viceprezidentka si myslí, že Trnka bude ešte vyšetrovaný pre video v kauze Lemikon. „Samozrejme, však k nejakému konaniu došlo. Teraz je dôležité ho správne kvalifikovať. Ja som z médií pochopila, že nebolo správne kvalifikované. Je to môj názor,“ povedala Maškarová. Potvrdila, že keď sa policajný prezident vráti z dovolenky, bude mať na stole kompletné informácie a mohol by reagovať.

Maškarová potvrdila, že sa bude preverovať, kto urobil chybu. „Len čo prebehne konanie pána prezidenta, tak potom nastúpim ja a vyhodnotíme celý postup, aby sa do budúcna takéto veci nestávali, ak tam došlo k nejakému pochybeniu vyšetrovateľa. Zovšeobecním to pre celé Slovensko pre všetkých vyšetrovateľov,“ dodala.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Dobroslav Trnka #Milan Lučanský #Jana Maškarová