Čižnár podržal prokurátora pri prepustení Trnku, Čaputová verí v zásadnejší postup

Postup prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry pri prepustení Dobroslava Trnku bol zákonný, uviedol generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Vyšetrovateľ svoj postup s prokurátorom nekoordinoval, uviedla generálna prokuratúra vo svojom stanovisku. V prípade však prokuratúra naďalej koná. Prezidentka Čaputová po stretnutí s generálnym prokurátorom a policajným prezidentom Lučanským verí v zásadnejší postup pri vyšetrovaní a rešpektuje jeho nezávislosť. V takých citlivých prípadoch sa však podľa nej nemôže stať, že až po vznesení obvinenia sa prejaví taký odlišný názor medzi políciou a prokuratúrou.

22.01.2020 13:25 , aktualizované: 15:40
debata (209)

VIDEO: Prezidentka Čaputová hovorí, že zrušenie obvinenia Trnku neznamená koniec vyšetrovania.

Video

„Som presvedčená, že v prípade takých spoločensky citlivých káuz, týkajúcich sa bývalého najvyššieho strážcu zákonnosti, musí efektívne fungovať spolupráca medzi vyšetrovateľom a dozorovým prokurátorom. Nemôže sa teda stať, že až pri vznesení obvinenia sa prejaví taký odlišný právny názor, ktorý vedie k zrušeniu obvinenia. Rovnako by sa nemalo stať, že takýto krok ostane bez náležitého vysvetlenia,“ skonštatovala prezidentka.

Hlava štátu podčiarkla, že zrušenie obvinenia voči Trnkovi neznamená koniec vyšetrovania. Podľa vlastných slov verí, že zásadnejší postup v tejto veci môže prispieť k posilneniu dôvery v spravodlivosť. Doplnila, že zodpovednosť polície a prokuratúry sa teda nemôže končiť vznesením alebo zrušením obvinenia. „Ich zodpovednosť sa končí až vtedy, keď aj v komunikácii s verejnosťou urobia všetko pre rozptýlenie legitímnych pochybností o ich postupe,“ zdôraznila.

Čaputová: Nešlo o bežný kriminálny prípad

Zdôraznila tiež, že v plnej miere rešpektuje nezávislosť vyšetrovania a mieru poskytnutia informácií nechala na policajnom prezidentovi a šéfovi prokuratúry. „Predmetom môjho záujmu bola skutočnosť, ktorá logicky vyplynula z minulotýždňových skutočností,“ vysvetlila a poukázala na zadržanie a následné prepustenie i zrušenie obvinenia voči Trnkovi.

Podľa jej slov nešlo o bežný kriminálny prípad. „Podľa nahrávok najvyšší predstaviteľ generálnej prokuratúry vykonával svoju právomoc spôsobom odporujúcim jej poslaniu, napríklad aj nečinnosťou tam, kde sa aktivita generálneho prokurátora priamo vyžadovala,“ poznamenala prezidentka.

Lučanský: Zlyhala koordinácia

Policajný prezident Milan Lučanský súhlasí, že zlyhala koordinácia medzi vyšetrovateľom a dozorovým prokurátorom. Podľa jeho slov to však nemení nič na veci, že vyšetrovateľ postupoval v zmysle Trestného poriadku a podľa svojho najlepšieho presvedčenia.

Čižnár: Postup Úradu špeciálnej prokuratúry bol zákonný

„Postup dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry v minulotýždňovom prípade bývalého generálneho prokurátora bol zákonný. K tomuto záveru dospel Jaromír Čižnár po preskúmaní postupu prokurátora ÚŠP, stanoviska špeciálneho prokurátora a po oboznámení sa so spisovým materiálom týkajúceho sa tzv. kauzy Tipos.

Skutok, pre ktorý bolo D. T. vznesené obvinenie nenapĺňa pojmové znaky skutkovej podstaty trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa § 326 Trestného zákona z dôvodu, že z doposiaľ vykonaného dokazovania je zrejmé, že bývalý generálny prokurátor svojím postupom – teda podaním mimoriadneho dovolania, využil svoje právomoci v súlade so zákonom a zabránil vzniku značnej hospodárskej škody, ktorú by Slovenská republika musela znášať.

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár zdôrazňuje, že vyšetrovateľ PZ bol upravený pokynom dozorového prokurátora ÚŠP na objasnenie skutočností, ktoré by mohli evokovať podozrenie zo závažnej ekonomickej trestnej činnosti a až po splnení tohto pokynu a objasnení týchto skutočností bude vo veci opätovne rozhodnuté, z čoho vyplýva, že prokuratúra sa touto vecou naďalej intenzívne zaoberá.

Podľa Jaromíra Čižnára bolo chybou, že v takej závažnej trestnej veci nebol koordinovaný postup medzi políciou a dozorovým prokurátorom ÚŠP pričom zdôrazňuje, že prokuratúra takúto koordináciu očakávala.

Zrejme by sa predišlo neadekvátnej a neobjektívnej medializácii, výsledkom ktorej boli nedôvodné útoky na prokuratúru a obviňovanie prokuratúry z nezákonného postupu. Zároveň by sa tak zabránilo zneužívaniu celej kauzy na politické účely a predvolebnú kampaň,“ píše sa v stanovisku.

Dobroslava Trnku zadržala NAKA minulý týždeň v jeho dome v Hamuliakove. Obvinila ho z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Obvinenie sa malo týkať tajného videa, na ktorom sa Trnka rozpráva s vtedajším ministrom financií Jánom Počiatkom o kauze Lemikon. Na druhý deň po zadržaní sa Trnka dostal na slobodu. Prepustenie nariadil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Nevidel dôvod na jeho stíhanie. V utorok (21.1.) zrušili i samotné obvinenie.

209 debata chyba
Viac na túto tému: #Jaromír Čižnár #Dobroslav Trnka