Polícia nevidí dôvod na vyvodenie zodpovednosti voči Mlynarčíkovi

23.01.2020 17:00
sud, kuciak, Kriak, Mlynarčík
Svedkovia Miroslav Kriak a Štefan Mlynarčík (vľavo) čakajú na výpoveď na pojednávaní v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, 22.1.2020. Autor: ,

Krajské riaditeľstvo Policajného zboru (KR PZ) v Bratislave nevidí zákonný dôvod na vyvodenie zodpovednosti voči vyšetrovateľovi Štefanovi Mlynarčíkovi. S tým záverom sa zatiaľ stotožňuje aj prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský. Informoval o tom hovorca KR PZ v Bratislave Michal Szeiff. Mlynarčík v stredu (22. 1.) pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku uviedol, že sa podieľal na sledovaní novinárov vrátane neskôr zavraždeného Jána Kuciaka.

Keďže príslušník PZ vystupuje v tomto prípade ako svedok, nebol žiadny zákonný dôvod vyvodzovať voči nemu akékoľvek opatrenia, uvádza sa v stanovisku polície. Dodávajú, že skutok, ktorý je predmetom vyšetrovania NAKA (sledovanie novinárov), sa stal v období, keď dotknutý policajt ešte nebol príslušníkom Policajného zboru. Za sledovanie a lustrácie novinárov nebol doposiaľ nikto obvinený.

Podľa mojich informácií je momentálne v skúšobnej dobe, ktorá zo zákona trvá dva roky. K vyhodnoteniu, či je spôsobilý na stálu štátnu službu a činnosť policajta, je povinný zaujať stanovisko jeho personálny nadriadený v marci tohto roka, uviedol Lučanský. Ten bude podľa vlastných slov trvať na tom, aby Mlynarčíkov nadriadený dôkladne vyhodnotil, či vravel pravdu a či preukázal svoju dôveryhodnosť pri nástupe do polície. Jeho nadriadený je povinný prihliadať na skutočnosti, ktoré vyplývajú z daného stavu, či je dôveryhodný, bezúhonný a celkovo vhodný na výkon práce policajta, uzavrel.

Mlynarčík vo svojej svedeckej výpovedi z mája minulého roku uviedol, že pracoval v rozličných zložkách Policajného zboru a colného riaditeľstva. Pred senátom ŠTS potvrdil slová Miroslava Kriaka, že sledoval viacerých novinárov vrátane neskôr zavraždeného Jána Kuciaka.

Všetky činnosti som robil v presvedčení, že pracujem pre Slovenskú informačnú službu (SIS), povedal na začiatku svojej výpovede. Mal mu to tak prezentovať Kriak, ktorý vypovedal pred ním. Ten uviedol, že dostal zadanie od bývalého riaditeľa kontrarozviedky SIS Petra Tótha. Bol presvedčený, že pracuje pre SIS aj naďalej.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vražda novinára Jána Kuciaka #sledovanie novinárov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku