Súd vyhovel žiadosti Jána Barcziho a Miloša Preleca, ostávajú však za mrežami

Špecializovaný trestný súd v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, vyhovel žiadosti exriaditeľa spoločnosti Tipos Jána Barcziho a bývalého šéfa IT Miloša Preleca o prepustenie z väzby. Keďže rozhodnutie nie je právoplatné, ostávajú obaja za mrežami do rozhodnutia Najvyššieho súdu SR.

24.01.2020 18:28
tipos, naka, jana barcziho Foto: ,
Príslušníci NAKA odvážajú šéfa štátnej lotériovej spoločnosti Tipos Jána Barcziho, 26. novembra 2019.
1

„Sudca pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, na základe žiadosti obvinených o prepustenie z väzby na slobodu dnes rozhodol tak, že obvinených Jána Barcziho a Miloša Preleca prepustil z väzby na slobodu. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal voči rozhodnutiu sťažnosť, ktorá má odkladný účinok a o ktorej rozhodne NS SR,“ uviedla hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Na rozhodnutie ŠTS vo veci Jána Barcziho a Miloša Preleca upozornil portál aktuality.sk.

Prokurátor ÚŠP nedávno zamietol sťažnosť Jána Barcziho a Miloša Preleca voči uzneseniu o vznesení obvinenia ako nedôvodnú. Dvojica je obvinená z trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

O väzobnom stíhaní bývalého generálneho riaditeľa spoločnosti Tipos a bývalého šéfa IT rozhodol senát NS SR 5. decembra 2019. Na svojom verejnom zasadnutí tak vtedy sčasti vyhovel sťažnosti prokurátora ÚŠP voči rozhodnutiu ŠTS v Pezinku, ktorý oboch pôvodne 29. novembra 2019 nezobral do väzby. Jána Barcziho a Miloša Preleca okamžite po zdôvodnení rozhodnutia eskortovali priamo z pojednávacej miestnosti príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže do väzby, a to do ústavov v Bratislave a Leopoldove. NS SR dospel k záveru, že sťažnosť prokurátora je dôvodná len sčasti. „Skutok, ktorý je kladený obvineným, sa stal,“ zdôvodnila vtedy predsedníčka senátu NS SR.

V pozíciách, v ktorých obidvaja pôsobili, mali páchať spoločne trestnú činnosť a bude potrebné vypočuť viacerých svedkov a stotožniť viacerých svedkov v minimálne 144 prípadoch podozrivých hracích kont. NS SR teda vyhovel prokurátorovi ÚŠP, len čo sa týka kolúznej väzby. Teda dvojica by v rámci prebiehajúceho trestného konania mohla ovplyvňovať svedkov. Rozhodnutie NS SR bolo právoplatné a nebol možný voči nemu riadny opravný prostriedok. NS SR tak neprijal písomné sľuby a záruky obvinených a iných osôb. Dvojicu zadržali príslušníci NAKA počas akcie 26. novembra 2019.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #väzba #Tipos #súd