Súdna rada rozhodne o dočasnom pozastavení funkcie Maruniakovej a Cvikovej

Súdna rada v utorok (28. 1.) na svojom riadnom zasadnutí rozhodne o návrhu ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) o dočasnom pozastavení funkcie sudkýň Zuzany Maruniakovej a Denisy Cvikovej.

26.01.2020 11:46
súdna rada, súdy, kancelária Foto:
Sídlo Súdnej rady SR na Hlavnom námestí v Bratislave. Ilustračná foto.
debata (1)

Súdna rada o tom informuje na svojom webe (zdroj, zdroj). Sudkyne sú podozrivé, že boli ovplyvňované Marianom Kočnerom, ktorý je obžalovaný z falšovania zmeniek a objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Gál podal svoj návrh po prejdení legislatívnych zmien, ktoré ho oprávňujú, aby takýto návrh podal aj bez toho, aby bolo sudkyniam vznesené obvinenie v trestnom konaní.

Zuzana Maruniaková je sudkyňa Okresného súdu Bratislava V, o ktorej si mal Marian Kočner písať s bývalou štátnou tajomníčkou ministra spravodlivosti Monikou Jankovskou cez šifrovanú aplikáciu Threema.

Z ich komunikácie vyplynulo, že bola Maruniaková Jankovskou ovplyvňovaná, aby rozhodla v prospech Mariana Kočnera v jeho spore s TV Markíza o jednu zo štyroch zmeniek. Tie mal podľa Úradu špeciálnej prokuratúry Marian Kočner spolu s bývalým riaditeľom televízie Pavlom Ruskom sfalšovať, za čo sú súdení na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Denisa Cviková je sudkyňa, ktorá mala Maruniakovej pomáhať v rozhodovaní napriek tomu, že nešlo o jej prípad.

Podľa hovorkyne Kancelária Súdnej rady SR Veroniky Müller pozvala predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková obe sudkyne na zasadnutie, aby sa k návrhu ministra vyjadrili. „Či sa sudkyne na zasadnutí Súdnej rady zúčastnia, je na ich rozhodnutí a uvážení,“ uzavrela Müller.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Súdna rada SR #Zuzana Maruniaková #pozastavenie funkcie #Denisa Cviková
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy