Pellegrini ku koronavírusu: Preveríme pripravenosť na letiskách a hraničných priechodoch

Slovensko urobí podľa premiéra Petra Pellegriniho (Smer) viaceré preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Preverí sa pripravenosť na letiskách či na dvoch hraničných prechodoch, ale aj nemocníc. Pellegrini to avizoval po pondelkovom zasadnutí krízového štábu na pôde rezortu zdravotníctva. Verejnosť vyzval na očkovanie proti chrípke a nešírenie paniky. Odporúča tiež zvážiť cestovanie do zahraničia.

27.01.2020 10:32 , aktualizované: 17:10
debata (121)
VIDEO: Pozrite si, aké opatrenia prijal krízový štáb proti šíreniu koronavírusu
Video

„SR už bude schopná od budúceho týždňa sama vo svojom štátnom laboratóriu na Úrade verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vedieť potvrdiť výskyt tohto ochorenia, dovtedy však máme zazmluvnené medzinárodné laboratóriá v iných krajinách, kde okamžite pri podozrení zasielame vzorky a odkiaľ nám potom prichádzajú relevantné a oficiálne výsledky,“ komentoval premiér.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na Pellegriniho pokyn v pondelok uvoľnilo aj 400.000 eur na zakúpenie špeciálneho prístroja pre ÚVZ SR, ktorý by mal pomôcť k zvýšeniu kvality štátneho laboratória.

Pellegrini v pondelok požiada aj rezort dopravy, aby na bratislavskom Letisku M. R. Štefánika, vykonalo cvičenie a „aktivovanie systému aktivít“, ktoré sú potrebné v prípade zachytenia pacienta priamo pri príchode na Slovensko. Kontrola sa vykoná aj na dvoch hraničných prechodoch na Schengenskej hranici – vo Vyšnom Nemeckom a v Čiernej nad Tisou.

Letisko sa pripravuje

Letisko M. R. Štefánika vykoná dané cvičenie s témou podozrenia na ohrozenie verejného zdravia. Uviedla to pre TASR hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková. Zároveň dodala, že na letisku zatiaľ v spojitosti s koronavírusom neboli zavedené opatrenia pre cestujúcich. Ševčíková potvrdila, že termín zatiaľ nebol stanovený. Priblížila, že obdobné cvičenie s témou výskytu neznámej chemickej látky na palube lietadla sa na letisku vykonalo pred troma mesiacmi.

Hovorkyňa letiska podotkla, že na letisku neboli zavedené opatrenia pre cestujúcich v súvislosti s koronavírusom. Opatrenia nariaďuje letiskám hlavný hygienik SR a Útvar vedúceho hygienika Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR, nezavádza ich letisko samotné.

„Útvar vedúceho hygienika Ministerstva dopravy a výstavby SR zaslal letiskám na Slovensku vrátane letiska v Bratislave informačný materiál Svetovej zdravotníckej organizácie pre cestujúcu verejnosť o spôsoboch prevencie pred koronavírusom, ktorý je zverejnený v priestoroch letiska a na webstránke letiska,“ dodala Ševčíková. Usmernenia zaslal útvar vedúceho hygienika aj leteckým spoločnostiam, ktoré prevádzkujú medzinárodné lety na bratislavské letisko alebo z neho.

Zároveň poznamenala, že Útvar vedúceho hygienika rezortu dopravy doposiaľ nenariadil skríning telesnej teploty cestujúcich odlietajúcich z Bratislavy a prilietavajúcich do Bratislavy. Cestujúci tak nepocítia žiadne obmedzenia cestovania.

Letisko v Bratislave má presný postup pri podozrení na ohrozenie verejného zdravia v prilietajúcom lietadle podrobne stanovený v Pohotovostnom pláne letiska. „Ak by posádka lietadla prilietajúceho do Bratislavy oznámila riadeniu letovej prevádzky vo veži Štefánik podozrenie z ohrozenia verejného zdravia, bol by spustený vyrozumievací proces, počas ktorého sú o situácii vyrozumené záchranné, bezpečnostné, prevádzkové zložky a zložky integrovaného záchranného systému a postupovalo by sa podľa pohotovostného plánu,“ ozrejmila Ševčíková. Na letisku sa nachádza infekčná miestnosť aj stojisko pre lietadlá pripravené na krízové situácie.

Ministerstvo dopravy pre TASR uviedlo, že Útvar vedúceho hygienika rezortu (ÚVHR) MDV SR v rámci aktuálnej epidemiologickej situácie postupuje v súlade s nariadeniami a odporúčaniami Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

ÚVHR úzko spolupracuje s letiskom M. R. Štefánika. „V súčasnosti sa overuje pripravenosť letiska na mimoriadne udalosti zahrnuté v Pohotovostnom pláne letiska, a to z pohľadu komunikačných tokov, ako aj zabezpečenia personálu ochrannými pracovnými prostriedkami a umiestnením kontrolných stanovíšť v priestoroch letiska v prípade požiadavky skríningu pasažierov pri prílete na letisko,“ priblížil odbor komunikácie rezortu dopravy.

Zároveň ministerstvo zdravotníctva vydá pokyn na rovnaké aktivovanie a cvičenie pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vo všetkých slovenských regiónoch, aby postupovali spoločne so špeciálnymi záchrannými zložkami. Podľa predsedu vlády ľudia pracujúci v zdravotníckych zariadeniach dostávajú metodické pokyny k tomu, ako sa zachovať v prípade výskytu vírusu.

Vylúčil, že by sa na Slovensku vyskytol koronavírus, tvrdenie však ešte musia potvrdiť výsledky testov z laboratória. Premiér tiež uviedol, že v Číne by sa malo podľa rezortu diplomacie nachádzať 40 občanov SR. Potvrdil tiež, že definitívne výsledky troch prípadov na podozrenie z koronavírusu sa majú potvrdiť počas tohto týždňa. Nepredpokladá však, že sa vírus potvrdí. „Situáciu máme plne pod kontrolou,“ vyhlásil v pondelok. Riziko však predstavujú podľa jeho slov medzinárodné letiská vo Viedni a v Budapešti.

„Čo sa týka epidemiologickej situácie, určite viete z médií, že jednotlivé čísla o potvrdených prípadoch a o úmrtiach sa zvyšujú. Počítame s tým, že najbližšie dni a týždne sa tieto čísla budú meniť,“ komentoval hlavný hygienik SR Ján Mikas, pričom zdôraznil, že veľmi dôležitý je poznatok, že ochorenie sa prenáša z človeka na človeka.

Prízvukoval, že situáciu okolo koronavírusu nepodceňujú a snažia sa byť čo najlepšie pripravení na prípady, keď by sa choroba mohla dostať aj na Slovensko. „Vydal som usmernenie na postup pri odbere materiálu. ÚVZ pracuje na zavedení špecifickej diagnostiky pre tento vírus. Spolupracujeme aj so zahraničnými laboratóriami, ktoré nám pomáhajú diagnostikovať tento vírus, kým túto metodiku nezavedieme,“ povedal, pričom poznamenal, že bude zriadená telefonická linka a e-mailová adresa, na ktorú sa môžu ľudia obrátiť.

© Autorské práva vyhradené

121 debata chyba
Viac na túto tému: #krízový štáb #koronavírus