Polícia vyšetruje status Ľuboša Blahu pre extrémizmus

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) začal trestné stíhanie pre extrémistické trestné činy v súvislosti so statusom poslanca Národnej rady (NR) SR Ľuboša Blahu (Smer). Na sociálnej sieti na to upozornil poslanec NR SR Ondrej Dostál (SaS). Blaha sa mal v decembri chváliť fotkou s červenou hviezdou, v ktorej je kosák a kladivo. Pre TASR uviedol, že ho na to oprávňuje rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP).

30.01.2020 12:00
debata (1206)
VIDEO: Je fotka Ľuboša Blahu podporou extrémistického hnutia?
Video

Hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka informáciu pre Pravdu potvrdil s tým, že vyšetrovateľ NAKA začal trestné stíhanie vo veci zločinu rozširovania extrémistického materiálu v súbehu s prečinom prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd, ale vo veci zatiaľ nie je nikto obvinený. „Viac informácií k prebiehajúcemu vyšetrovaniu v súčasnosti nebudeme poskytovať,“ uzavrel.

ESĽP už dávno rozhodol v prípade maďarského poslanca Vajnaia, že používanie tzv. komunistických symbolov, ako je červená hviezda, nemôže nikto označovať automaticky za extrémistické, pretože tieto symboly sú viacznačné, čiže majú viacero interpretácií, uviedol Blaha. Dodal, že symbol používajú bežne komunistické strany a odkázal aj na vlajku Rakúska. Konanie vyšetrovateľa považuje za zasahovanie do slobody slova a predvolebnej kampane, predvolaný na výsluch zatiaľ nebol.

Z uznesenia vyplýva, že ide o status, ktorý zverejnil Blaha 10. decembra minulého roku. Pri ňom sa nachádza fotka, na ktorej Blaha drží so vztýčenou päsťou vedľa predsedu Smeru Roberta Fica červenú päťcípu hviezdu s kosákom a kladivom v strede. Podľa statusu malo ísť o Ficov narodeninový darček pre Blahu.

© Autorské práva vyhradené

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Európsky súd pre ľudské práva #Ľuboš Blaha #NAKA #Ondrej Dostál