OĽaNO vyzýva šéfa RTVS Rezníka, aby prestal pred voľbami pomáhať SNS

Hnutie OĽaNO žiada generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka, aby prestal v predvolebnom období pomáhať vládnej SNS. Vyhlásila to na tlačovej konferencii v parlamente podpredsedníčka mediálneho výboru Natália Milanová (OĽaNO).

31.01.2020 14:31
Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník Foto: ,
Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník na archívnej foto.
debata (54)

Verejnoprávny telerozhlas má podľa jej slov od Rezníkovho nástupu propagandistický charakter, na ktorý poukazujú odborníci, novinári aj medzinárodné organizácie, a zjavne podporuje vládnu SNS. „Vyzývame Radu RTVS, aby sa situáciou zaoberala a zvolala mimoriadne rokovanie, kde by prešetrila všetky podozrenia,“ uviedla Milanová.

RTVS podľa zástupcov hnutia OĽaNO nedostatočne informovala o uniknutých telefonátoch predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) s Alenou Zsuzsovou, obvinenou v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a spravodajstvo o Dankovi je nekritické.

Podľa už bývalého redaktora RTVS Kristiána Čekovského správa vysielaním RTVS len „preletela“ ako nutnosť, o ktorej je potrebné informovať čo najmenej. „Mimoriadne sú zarážajúce aj najnovšie informácie o dianí v rozhlase. Pre nedostatok času na spracovanie bola v Rádiožurnále o 18:00 prečítaná iba strohá správa. Podľa informácií, ktoré máme, pre Nočný rádiožurnál bol príspevok pripravený, ale nie aj odvysielaný. V Rannom rádiožurnále takisto odvysielaný nebol, pričom ostatné udalosti z predchádzajúceho dňa opakovali,“ podotkol Čekovský.

Dodal, že podľa jeho zistení sa vedenie tejto téme nechcelo venovať, lebo ide o bulvárnu kauzu, ktorá zasahuje do súkromia Andreja Danka. „Vedenie spravodajstva RTVS sa tak spreneverilo verejnému záujmu a uprednostnilo súkromné politické záujmy predsedu SNS,“ konštatoval a dodal, že práve s týmto dianím zrejme súvisí aj odchod dvoch redaktorov z RTVS. Doplnil, že v poslednej dobe z RTVS odišlo 30 redaktorov.

Na zabezpečenie objektivity spravodajstva by podľa nich Rezník mal aspoň do volieb postaviť mimo funkcie šéfa spravodajstva a nahradiť ho inými redaktormi, prípadne senior editormi. „Verejnoprávne médiá nemôžu slúžiť žiadnej politickej strane. Ľudia, ktorí platia koncesionárske poplatky, si zaslúžia kvalitu a nestrannosť,“ uzavrela Milanová.

RTVS sa bráni

RTVS zdôrazňuje, že si plní svoje povinnosti presne v súlade so zákonom, vysiela nestranne, vyvážene a objektívne. „Naďalej bude robiť všetko pre to, aby ani v tomto predvolebnom období nebola zatiahnutá do politickej kampane a nestala sa nástrojom propagácie ktoréhokoľvek kandidujúceho subjektu,“ povedala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Ďalej uviedla, že RTVS informovala o súkromných nahrávkach aj s časťou zvukového záznamu a s relevantnými reakciami na viacerých spravodajských plochách v televíznom aj rozhlasovom vysielaní vo formátoch zodpovedajúcich verejnoprávnemu postaveniu RTVS. „Podobne ako iné médiá sme sa rozhodli nevenovať úplným intímnym detailom rozhovoru, ktoré sa netýkali výkonu verejnej moci,“ dodala Rusnáková.

54 debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #RTVS #OĽaNO #Jaroslav Rezník #Andrej Danko