OĽaNO vyzýva šéfa RTVS Rezníka, aby prestal pred voľbami pomáhať SNS

, 31.01.2020 14:31
Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník
Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník na archívnej foto. Autor: ,

Hnutie OĽaNO žiada generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka, aby prestal v predvolebnom období pomáhať vládnej SNS. Vyhlásila to na tlačovej konferencii v parlamente podpredsedníčka mediálneho výboru Natália Milanová (OĽaNO).

Verejnoprávny telerozhlas má podľa jej slov od Rezníkovho nástupu propagandistický charakter, na ktorý poukazujú odborníci, novinári aj medzinárodné organizácie, a zjavne podporuje vládnu SNS. „Vyzývame Radu RTVS, aby sa situáciou zaoberala a zvolala mimoriadne rokovanie, kde by prešetrila všetky podozrenia,“ uviedla Milanová.

RTVS podľa zástupcov hnutia OĽaNO nedostatočne informovala o uniknutých telefonátoch predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) s Alenou Zsuzsovou, obvinenou v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a spravodajstvo o Dankovi je nekritické.

Podľa už bývalého redaktora RTVS Kristiána Čekovského správa vysielaním RTVS len „preletela“ ako nutnosť, o ktorej je potrebné informovať čo najmenej. „Mimoriadne sú zarážajúce aj najnovšie informácie o dianí v rozhlase. Pre nedostatok času na spracovanie bola v Rádiožurnále o 18:00 prečítaná iba strohá správa. Podľa informácií, ktoré máme, pre Nočný rádiožurnál bol príspevok pripravený, ale nie aj odvysielaný. V Rannom rádiožurnále takisto odvysielaný nebol, pričom ostatné udalosti z predchádzajúceho dňa opakovali,“ podotkol Čekovský.

Dodal, že podľa jeho zistení sa vedenie tejto téme nechcelo venovať, lebo ide o bulvárnu kauzu, ktorá zasahuje do súkromia Andreja Danka. „Vedenie spravodajstva RTVS sa tak spreneverilo verejnému záujmu a uprednostnilo súkromné politické záujmy predsedu SNS,“ konštatoval a dodal, že práve s týmto dianím zrejme súvisí aj odchod dvoch redaktorov z RTVS. Doplnil, že v poslednej dobe z RTVS odišlo 30 redaktorov.

Na zabezpečenie objektivity spravodajstva by podľa nich Rezník mal aspoň do volieb postaviť mimo funkcie šéfa spravodajstva a nahradiť ho inými redaktormi, prípadne senior editormi. „Verejnoprávne médiá nemôžu slúžiť žiadnej politickej strane. Ľudia, ktorí platia koncesionárske poplatky, si zaslúžia kvalitu a nestrannosť,“ uzavrela Milanová.

RTVS sa bráni

RTVS zdôrazňuje, že si plní svoje povinnosti presne v súlade so zákonom, vysiela nestranne, vyvážene a objektívne. „Naďalej bude robiť všetko pre to, aby ani v tomto predvolebnom období nebola zatiahnutá do politickej kampane a nestala sa nástrojom propagácie ktoréhokoľvek kandidujúceho subjektu,“ povedala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Ďalej uviedla, že RTVS informovala o súkromných nahrávkach aj s časťou zvukového záznamu a s relevantnými reakciami na viacerých spravodajských plochách v televíznom aj rozhlasovom vysielaní vo formátoch zodpovedajúcich verejnoprávnemu postaveniu RTVS. „Podobne ako iné médiá sme sa rozhodli nevenovať úplným intímnym detailom rozhovoru, ktoré sa netýkali výkonu verejnej moci,“ dodala Rusnáková.

#SNS #RTVS #OĽaNO #Jaroslav Rezník #Andrej Danko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku