Rakovinu ročne dostane viac ako 30 000 Slovákov

Na Slovensku pribudne každoročne viac ako 30.000 ľudí s rakovinou a s onkologickou diagnózou sa možno stretnúť takmer v každej rodine.

04.02.2020 15:11
debata (6)

V súvislosti s utorkovým Svetovým dňom boja proti rakovine o tom informovala PR manažérka Ligy proti rakovine (LPR) Petra Benczyová.

„Medzi najrozšírenejšie onkologické ochorenia u žien aktuálne na Slovensku patrí rakovina prsníka, rakovina hrubého čreva a konečníka a rakovina krčka maternice. U mužov dominuje rakovina prostaty, rakovina hrubého čreva a konečníka, rakovina pľúc,“ uvádza LPR. Kampaň k utorkovému Svetovému dňu boja proti rakovine má tento rok heslo: „Ja som a ja budem.“ Chce osloviť jednotlivcov, aby sa zamysleli nad tým, ako môžu oni sami konať v záujme prevencie vzniku rakoviny a šíriť túto myšlienku ďalej.

Vzhľadom na zvyšujúci sa počet onkologických pacientov na Slovensku LPR upozorňuje, že onkologickým ochoreniam možno predchádzať alebo možno znížiť riziko ich vzniku. Jednou z možností sú skríningy. V rámci roku prevencie 2019 Ministerstvo zdravotníctva SR spustilo skríningové programy zamerané na včasné odhalenie kolorektálneho karcinómu, karcinómu prsníka a karcinómu krčka maternice.

V utorok sa 20. raz koná Svetový deň boja proti rakovine. Organizuje ho Únia pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC) a k tejto iniciatíve sa pravidelne pridáva aj Liga proti rakovine, pre ktorú je aktuálny rok výročím 30-ročnej existencie.

V rámci prevencie sa konajú viaceré aktivity, v utorok o 18.00 h je v Centre pomoci Ligy proti rakovine v Bratislave prednáška s názvom Na chodidle záleží, ktorá sa uskutoční spolu s lektorkou a fyzioterapeutkou Darinou Polášovou. Témou prednášky je to, prečo sú chodidlá dôležité a čo všetko pre ne človek môže urobiť.

V rámci Svetového dňa boja proti rakovine je tiež časovo rozšírené poradenstvo v Onkoporadni Ligy proti rakovine na bezplatnej linke 0800 11 88 11. S otázkami sa na linke možno obrátiť na lekárov, psychológov, výživových asistentov aj sociálno-právne poradkyne.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #rakovina