Danko sa Čaputovej ospravedlnil, zároveň ju aj kritizoval

Predseda Národnej rady SR a národniarov Andrej Danko (SNS) sa ospravedlnil prezidentke Zuzane Čaputovej. Urobil tak dnes na tlačovom brífingu, na ktorom však zároveň Čaputovú kritizoval.

04.02.2020 15:52 , aktualizované: 18:28
debata (43)

VIDEO: Danko sa ospravedlnil prezidentke

Video

Vyčítal jej, že doteraz neprijala stanovisko k Istanbulskému dohovoru a tiež, že podľa neho legitimizovala stranu Mariana Kotlebu. Danko žiada stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov 11. februára tohto roka, kde by bol témou práve spomínaný dohovor. V opačnom prípade podľa neho hrozí ďalší stret ľudí z koalície PS/Spolu a Kotlebovcov.

„Vážim si Prezidentský palác a rešpektujem zvolenú prezidentku Slovenskej republiky. Myslím si, že prišlo k nepochopeniu mojich slov,“ povedal Danko. S prezidentkou aj premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) chce riešiť Istanbulský dohovor. „Vyzývam prezidentku, aby 11. februára zorganizovala stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov. Chcem, aby sme prebrali pozíciu SR k Istanbulskému dohovoru,“ dodal.

Podľa Danka hrozí pred prezidentským palácom práve 11. februára násilie. „Hrozí reálny stret na demonštrácii pred palácom. Nechcem, aby niekde tiekla krv, alebo bolo násilie. Teraz má prezidentka šancu ukázať, že jej nejde o politiku Progresívneho Slovenska,“ doplnil Danko.

Andrej Danko na poslednej januárovej schôdzi parlamentu uviedol, že „k pani prezidentke nemá dôstojnosť“. Povedal tiež, že si bude ctiť Prezidentský palác, keď bude „nezávislý, apolitický a nebude slúžiť feťákom ako ste vy,“ čo bol odkaz poslancovi Martinovi Poliačikovi z koalície PS/Spolu.

Prezidentka Čaputová vyjadrenia Danka nekomentovala a povedala, že nebude ani žiadať ospravedlnenie. Poslanec Ondrej Dostál (SaS) sa však obrátil na mandátový a imunitný výbor s podnetom, aby sa výrokmi šéfa parlamentu zaoberal. Postup je vo všeobecnosti taký, že výbor vyzve poslanca na ospravedlnenie sa a ak to neurobí, môže mu udeliť pokutu.

Vyjadrenia predsedu NR SR, ako ani jeho výzvu na stretnutie troch ústavných činiteľov k Istanbulskému dohovoru prezidentka zatiaľ nekomentovala, podľa jej hovorcu Martina Strižinca sa k nim má vyjadriť v stredu (5. 2.).

(TASR)

43 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Danko #Zuzana Čaputová