Čaputová bude rešpektovať rozhodnutie NR SR o Istanbulskom dohovore

Prezidentka SR Zuzana Čaputová bude rešpektovať rozhodnutie Národnej rady SR o súhlase alebo nesúhlase s ratifikáciou Istanbulského dohovoru. Výzvy smerujúce na ňu preto považuje v tejto chvíli za klopanie na otvorené dvere, svoj postoj nemá problém vysvetliť si aj s ostatnými ústavnými činiteľmi. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

05.02.2020 12:03 , aktualizované: 16:29
debata (154)

"Vnímam a počujem hlas ľudí, ktorí nesúhlasia s Istanbulským dohovorom a opakujem, že nebudem stáť v ceste vôli väčšiny parlamentu ohľadom jeho ratifikácie. Výzvy smerujúce na mňa preto považujem v tejto chvíli za klopanie na otvorené dvere. Opakujem, že budem rešpektovať rozhodnutie Národnej rady Slovenskej republiky, keď rozhodne o súhlase alebo nesúhlase s ratifikáciou Istanbulského dohovoru v súlade s ústavou, ktorou sme všetci viazaní. Doteraz sa to nielen podľa mňa, ale ani podľa viacerých ústavných právnikov, nestalo.

Je potrebné v tejto súvislosti zdôrazniť, že aj prípadné odmietnutie ratifikácie by však malo byť spojené s prípravou plánu krokov v boji proti násiliu na ženách a domácemu násiliu, keďže nielen štatistiky, ale aj konkrétne prípady ukazujú, že je to nanajvýš aktuálna téma a vyžaduje si našu adekvátnu pozornosť.

Všetkých účastníkov a organizátorov ohlásených podujatí na Hodžovom námestí budúci týždeň vyzývam k prejaveniu svojho názoru pokojným spôsobom, pretože na konfrontáciu dnes neexistuje dôvod. Odmietnutie násilia na ženách a domáceho násilia by nás malo spájať a nie rozdeľovať.

Pokiaľ ide o stretnutie ústavných činiteľov k tejto téme, nemám problém vyjasniť si vzájomné postoje. Ak to môže prispieť k tomu, aby dohovor nebol ďalej zneužívaný v predvolebnej kampani, rada takéto stretnutie zorganizujem," uvádza sa v stanovisku prezidentky, ktoré poskytol Pravde jej hovorca Martin Strižinec.

Pellegrini: Nikto nebude Istanbulský dohovor pretláčať silou

Pred dnešným rokovaním vlády uviedol predseda vlády Peter Pellegrini (Smer), že nikto nebude Istanbulský dohovor pretláčať silou Podľa jeho slov je teraz na mieste už iba otázka technického riešenia, ako má Slovensko postupovať v prípade jeho odmietnutia.

„Vždy budem akceptovať pozvanie na stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov,“ povedal premiér. Pri téme dohovoru je podľa Pellegriniho zrejmé, že ho nikto neschváli. „Dôležité je, že panuje jednota ohľadom Istanbulského dohovoru a nikto ho nemieni pretláčať silou. Teraz ide skôr už o technickú rovinu, aký má byť postup Slovenska v tejto oblasti. Chcem ubezpečiť verejnosť, že nikto nemieni Istanbulský dohovor ratifikovať,“ doplnil.

Predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko v utorok 4. februára požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o zvolanie stretnutia troch najvyšších ústavných činiteľov. Témou má byť práve spomínaný Istanbulský dohovor. Podľa Danka totiž hrozí ďalší stret ľudí z koalície PS/Spolu a kotlebovcov pred prezidentským palácom 11. februára, na kedy má byť ohlásené zhromaždenie.

Lajčák: Konečne slovo má prezidentka

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smeru) pripomenul, že konečné slovo v celom procese má prezidentka. Ak urgentne nekoná, neznamená to, že by hrozila ratifikácia Istanbulského dohovoru. "Nevzniká časový tlak, pretože nikdy nedošlo k procesu, že by dokument schválila Národná rada SR a vláda. Takže sa nemusíme obávať, že sa zrazu zobudíme a budeme účastníkom Istanbulského dohovoru,“ dodal šéf slovenskej diplomacie.

Zdroj: TASR

154 debata chyba
Viac na túto tému: #Istanbulský dohovor #Peter Pellegrini