Saková verí, že rok 2020 bude z pohľadu množstva tragédií milosrdnejší

Pevne verím, že rok 2020 bude pre všetkých Slovákov z pohľadu množstva tragédií milosrdnejší. Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer) to uviedla v stredu na slávnostnom oceňovaní záchranárov v priestoroch Zimnej jazdiarne Bratislavského hradu.

05.02.2020 17:28
SAKOVÁ: Odovzdala ocenenia záchranným zložkám Foto: ,
Ministerka vnútra Denisa Saková počas odovzdávania ocenení príslušníkom Hasičského a záchranného zboru SR, dobrovoľným hasičom, príslušníkom Policajného zboru SR, členom Horskej záchrannej služby SR a Komplexnej centrálnej záchrannej služby, ktorí sa podieľali pri zásahoch či priamo zasahovali pri najväčších minuloročných tragédiách. Bratislava, 5. február 2020
debata (4)

Celkovo si ocenenia prevzalo 266 záchranárov, ktorí zasahovali pri najtragickejších udalostiach minulého roka. Na ceremoniáli sa zúčastnil aj premiér Peter Pellegrini (Smer) a minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

Ministerka v príhovore spomenula najväčšie tragédie roka 2019 – výbuch plynu s následným požiarom v bytovom dome v Prešove a nehodu autobusu pri Nitre. Vyzdvihla úsilie všetkých policajtov, hasičov, dobrovoľníkov, príslušníkov horskej služby, duchovných, psychológov, vojakov i odborníkov z chemických laboratórií, ktorí pomáhali zachraňovať životy i majetok občanov. „Chcem, aby ste vedeli, že si vašu prácu nesmierne vážime a sme na ňu hrdí,“ prihovorila sa prítomným. Zároveň im zaželala, aby sa z každého výjazdu vrátili domov živí a zdraví.

VIDEO: Ministerka vnútra Denisa Saková ocenila hasičov, záchranárov a policajtov.
Video

„Stelesňujete všetky dobré vlastnosti slovenského národa,“ vyhlásil pred sálou Pellegrini. Záchranárom poďakoval za to, že v tých najkritickejších chvíľach nasadzujú svoje životy, za to, že sú pozitívnou inšpiráciou pre všetkých a piliermi spoločnosti.

Medzi ocenenými bol aj veliteľ zásahu pri výbuchu bytovky na Mukačevskej ulici v Prešove Peter Bartoš. Už pri príchode na miesto činu si podľa svojich slov uvedomoval, že ide o mimoriadne závažnú udalosť, ktorá si bude vyžadovať viac príslušníkov i techniky. „Bolo to niečo nevídané,“ opísal zásah v Prešove aj ocenený policajt Stanislav Dujava. Spomína, ako sa na zemi povaľovali časti nábytku, fotografie i telá obetí.

Ďalší ocenení pomáhali napríklad pri zrážke vyhliadkových lodí v Budapešti, záchrannej akcii vo Veľkej snežnej jaskyni v poľských Tatrách, výbuchu chemického skladu v Trnave či páde stíhačky MiG-29 pri Nitre. Boli medzi nimi príslušníci HaZZ, Horskej záchrannej služby, Policajného zboru, Komplexnej centrálnej záchrannej služby či dobrovoľných hasičských zborov.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Denisa Saková #výbuch plynu v Prešove