Rómovia majú nezaslúžené výhody, myslí si 80 percent respondentov prieskumu

07.02.2020 15:49

Rómovia na Slovensku majú nezaslúžené výhody a využívajú sociálny systém. S týmto tvrdením súhlasilo 80 percent ľudí, ktorí sa zúčastnili prieskumu v rámci európskeho projektu PolRom realizovaného Ústavom výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied (SAV).

Z prieskumu, ktorého hlavným cieľom bolo zistiť postoje voči Rómom, tiež vyplýva, že vyše 60 percent opýtaných sa stotožňuje s otvorene negatívnymi stereotypmi o Rómoch a 51 percent ich vníma ako hrozbu pre národnú identitu. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

Prieskum uskutočnila v júni 2019 agentúra 2muse prostredníctvom online panelu na reprezentatívnej vzorke slovenskej populácie. Zúčastnilo sa ho 1033 respondentov vo veku 18 a viac rokov.

Výskum tiež skúmal, do akej miery sú pre respondentov prijateľné tri typy politických diskurzov, teda vyjadrení politikov o Rómoch: nepriateľský politický diskurz, ktorý zdôrazňuje otvorené negatívne stereotypy o Rómoch, napríklad, že sú leniví alebo kradnú; paternalistický politický diskurz, ktorý zdôrazňuje, že musíme Rómom pomáhať, pretože sú na pomoc majority odkázaní a bez nej by to sami nezvládli a spojenecký politický diskurz, ktorý naznačuje, že Nerómovia sa musia aktívne postaviť proti diskriminácii spoločne s Rómami.

„Respondenti označili za najprijateľnejší nepriateľský politický diskurz, ktorý skôr akceptovalo 45,2 percenta opýtaných. Za výrazne menej prijateľné označili paternalistický diskurz a spojenecký politický diskurz. S nepriateľským politickým diskurzom sa viac stotožnili tí respondenti, ktorí sa zároveň domnievali, že Rómovia na Slovensku majú nezaslúžené výhody a stotožňovali sa s otvorene negatívnymi stereotypmi," uviedla Hucáková v tlačovej správe.

Respondentov sa tiež opýtali, či by boli ochotní pripojiť sa k pro- alebo proti-rómskym politickým hnutiam, pričom túto účasť označili pojmom kolektívna akcia. Nadpolovičná väčšina respondentov by sa nezapojila do žiadnej kolektívnej akcie, bez ohľadu na to, či by bola zameraná v prospech alebo v neprospech Rómov. Do niektorej formy kolektívnej akcie by sa zapojila menej ako pätina respondentov.

„Čím vyššia bola ochota respondentov zapojiť sa do pro-rómskej kolektívnej akcie, tým menej sa stotožňovali so stereotypmi o nezaslúžených výhodách a s otvorenými negatívnymi stereotypmi. Naopak, čím vyššia bola ochota zapojiť sa do proti-rómskej kolektívnej akcie, tým viac sa s uvedenými stereotypnými postojmi stotožňovali," vyplýva z prieskumu.

Podľa prieskumu 62 percent respondentov vyjadrilo presvedčenie, že aj k Rómom sa treba správať férovo. Menej než pätina respondentov by bola ochotná investovať osobné či verejné zdroje do zlepšenia postavenia Rómov na Slovensku.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#SAV #Rómovia #prieskum
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku