Štátny tajomník Ružička: Pre Slovensko je cesta neutrality cestou do záhuby

09.02.2020 16:42

Spojené štáty sú a zostanú naším spojencom a sú garantom toho, že naša bezpečnosť ostane zachovaná. Na margo vzťahov USA a Slovenska to v relácii Svet na Tablet.TV uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR František Ružička.

Pre Slovensko je cesta neutrality podľa neho cestou do záhuby. „Práve naše členstvo v EÚ a NATO znásobuje našu suverenitu a možnosť hovoriť aj do vecí, do ktorých by sme inak hovoriť nemohli,“ uviedol.

„Pokiaľ chce byť Slovensko a EÚ partnerom pre USA, tak musíme zvýšiť silu nášho hlasu a zaangažovanosť Únie v medzinárodných otázkach, inak bude Donald Trump rokovať s ruským alebo čínskym prezidentom,“ dodáva štátny tajomník.

K nedávnemu prejavu Trumpa o stave únie Ružička uviedol, že si treba uvedomiť, že ho predniesol v čase prezidentskej kampane. „Celá správa bola zameraná na amerického voliča, väčšinou sa venovala ekonomickým výsledkom a tomu, čo Amerika dosiahla,“ tvrdí Ružička. Zo zahranično-politického pohľadu bol podľa neho prejav tiež viac zameraný na voliča, na to, čo sa Trumpovi podarilo vyrokovať v rámci obchodných dohôd.

„Donald Trump podporu v Spojených štátoch má a nemôžeme spochybňovať systém demokratických volieb,“ myslí si Ružička a dodáva: „Súčasná miera podpory Trumpa je pomerne vysoká a je vyššia ako miera podpory bývalého prezidenta Baracka Obamu.“

V otázke brexitu si štátny tajomník myslí, že „sme na začiatku rokovaní so Spojeným kráľovstvom a obe strany majú jasné stanoviská, čo chcú dosiahnuť.“ „Predpokladám však, že postupne sa zbavíme negativizmu, ktorý sme mali pri rokovaniach o dohode o vystúpení (Veľkej Británie z EÚ – pozn. red.). Rešpektujme demokraciu, pretože demokracia rozhodla,“ dodáva.

Podľa Ružičku by sme „naše zlomené srdcia mali trochu upokojiť, sadnúť si za stôl a naliať si pohár čistého vína. Veľká Británia a Európska únia ostanú naďalej strategickými partnermi, spája nás aj členstvo v NATO“.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#NATO #František Ružička #EÚ
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku