Praženková navrhla disciplinárne stíhať sudkyne Maruniakovú a Cvikovú

18.02.2020 13:35
Lenka Praženková
Predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková Autor: ,

Predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková podala v utorok návrh na disciplinárne stíhanie sudkýň Zuzany Maruniakovej a Denisy Cvikovej. Praženková ich navrhuje zbaviť funkcie. Rozhodovať o tom bude disciplinárny senát. Informovala o tom hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady SR Veronika Müller.

„Dané sudkyne k dnešnému dňu neposkytujú záruky, že spĺňajú predpoklady sudcovskej spôsobilosti. Pokiaľ sudca neposkytuje záruky na splnenie týchto predpokladov, možno konštatovať ich stratu,“ uvádza sa v stanovisku Praženkovej. Predsedníčka súdnej rady im navrhuje trest zbavenia funkcie sudcu vrátane návrhu na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu. Ten má už Cviková pozastavený od januára na základe návrhu ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd).

Sudkyňa Cviková mala podľa komunikácie z Threemy pomáhať sudkyni Maruniakovej pri vypracovaní rozsudku, v ktorej bola Marianovi Kočnerovi prisúdená zmenka v hodnote ôsmich miliónov eur v spore s TV Markíza. Cviková tvrdí, že pomáhať kolegyniam je bežné, avšak osobitnej komisii, ktorá Threemu skúma, nevedela uviesť iný príklad, keď tak mala konať. Predsedníčka komisie Elena Berthotyová sa s takým príkladom taktiež nestretla. Maruniaková prisúdila Kočnerovi zmenku bez toho, aby skúmala jej pravosť. Za falšovanie zmeniek je Marian Kočner spolu s exriaditeľom televízie Pavlom Ruskom obžalovaný na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Zuzana Maruniaková #Súdna rada SR #sms komunikácia Mariana Kočnera #Marian Kočner #Lenka Praženková #kauza zmeniek TV Markíza #Denisa Cviková
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku