Kiska príde dočasne o výhody prezidentského úradu,ak nastúpi do NRSR či vlády

04.03.2020 15:33

Nebude môcť využívať ochranku a príde o jeden poslanecký plat. Plénum v minulom roku schválilo novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, ktorá tieto zmeny priniesla.

Prezidentovi SR po skončení výkonu jeho funkcie patrí doživotne plat vo výške platu poslanca NR SR. Patrí mu tiež služba ochrany určených osôb náležiaca prezidentovi.

Podľa platnej legislatívy exprezident prichádza o tieto výhody počas výkonu funkcie ústavného činiteľa, čiže ak sa stane poslancom, členom vlády, sudcom Ústavného súdu SR, predsedom Súdnej rady SR, sudcom, predsedom alebo podpredsedom Najvyššieho kontrolného úradu SR či generálnym prokurátorom.

Poslanci pri príprave novely argumentovali tým, že je potrebné „jednoznačne precizovať, že výkon a výhody spojené s aktuálnou (aj nižšou) ústavnou funkciou (plat, funkčné príplatky, paušálne náhrady a náhrady ďalších výdavkov) majú mať prednosť pred výhodami plynúcimi z postavenia prezidenta po skončení sa výkonu jeho funkcie – a tieto dve veci nie je možné spájať“.

Kiska po utorkovom (3. 3.) stretnutí s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou nechcel odpovedať na otázku, či sa vidí skôr v parlamente alebo v exekutíve. Momentálne rokuje s lídrom OĽaNO Igorom Matovičom ako víťazom sobotných (29. 2.) parlamentných volieb o zostavení vlády. Za ľudí bude mať vo štvrtok (5. 3.) predsedníctvo, ktoré má Kiskovi podľa jeho slov autorizovať rokovanie o koalícii.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Andrej Kiska
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku