Saková: Slovensko vyjadrilo ochotu pomôcť Grécku s riešením krízy na hraniciach

Slovensko je pripravené pomôcť Grécku či už finančne, formou humanitárnej pomoci alebo vyslaním členov pohraničnej a cudzineckej polície. Uviedla to v stredu večer ministerka vnútra Denisa Saková (Smer) po skončení mimoriadneho zasadnutia Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné veci v Bruseli, ktoré bolo zamerané na riešenie nového migračného tlaku na grécko-tureckých hraniciach.

04.03.2020 22:53
saková denisa Foto: ,
Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer) na archívnej snímke.
debata (2)

Ministerka uviedla, že všetky národné delegácie mali konsenzuálny názor na dianie v grécko-tureckom pohraničí a ocenili Grékov za ich doterajšiu prácu a za to, že grécka hranica, či už pozemná alebo námorná, je veľmi efektívne chránená.

„Všetci sme vyjadrili gréckym kolegom solidaritu. Či už prostredníctvom agentúry Frontex alebo formou humanitárnej pomoci určite budeme Grécko podporovať,“ opísala situáciu Saková.

Pripomenula, že Európska komisia na Rade ministrov predstavila akčný plán v prospech Grécka, aj s konkrétnymi bodmi, ktorý sa ešte bude ďalej rozpracovávať. Upozornila, že eurokomisia pomenovala priority, kde a ako členské štáty EÚ môžu Grécku pomôcť, či už pod záštitou Frontexu, humanitárnou alebo finančnou pomocou.

„Hovorí sa o počte lietadiel, požiarnych vozidiel, o dekách pre utečenecké tábory a najmä o dostatku príslušníkov cudzineckej a hraničnej polície, aby grécka hranica bola doslova a do písmena symbolom integrity celej Európskej únie,“ vysvetlila Saková.

Podľa jej slov Slovensko každý rok v rámci rotačných misií vyšle na pomoc od 700 do 1 000 príslušníkov hraničnej a cudzineckej polície. Ide najmä o krajiny západného Balkánu alebo o členské krajiny EÚ, ktoré si vyžiadajú pomoc. „Ponúkame takúto pomoc aj Grécku a budeme rokovať o tom, aká veľká má byť tá pomoc,“ spresnila ministerka.

O migrantoch bez diskusie

Saková zároveň potvrdila, že stredajšie krízové rokovania ministrov vnútra a spravodlivosti sa vôbec nezaoberali otázkou prerozdeľovania či relokácií migrantov a žiadateľov o azyl nachádzajúcich sa na území Grécka. Už v utorok ju o tom telefonicky ubezpečil grécky minister pre migráciu, ktorý povedal, že k diskusiám o prerozdeľovaní migrantov nedôjde.

„Žiadal len o solidárnosť, čo sa týka pomoci Grécku, aby tú hranicu, či už pozemnú alebo námornú, ochraňovali tak, ako sa na schengenskú krajinu patrí,“ dodala Saková. Akákoľvek pomoc, finančná, humanitárna či personálna, sa podľa jej slov bude konkretizovať prostredníctvom ambasád a ministerstiev zahraničných vecí.

Konkrétnu pomoc bude musieť doriešiť zrejme už nová slovenská vláda. Ministerka Saková v tejto súvislosti uviedla, že svojmu nástupcovi alebo nástupkyni vo funkcii odovzdá všetky dohodnuté závery Rady ministrov, a vyjadrila nádej, že aj budúca vláda bude pokračovať v režime vyjadrenia solidarity pre Grécko, ktoré je odkázané brániť integritu vonkajšej hranice EÚ.

EÚ: Turecko zneužíva utečencov na dosiahnutie svojich politických cieľov

Členské štáty EÚ v stredu vyhlásili, že „ostro odmietajú“ zjavné zneužívanie migrantov zo strany Turecka na dosiahnutie vlastných politických cieľov. Ministri všetkých 27 členov Únie zároveň v spoločnom vyhlásení označili situáciu na vonkajších hraniciach EÚ za „neprijateľnú“, napísali agentúry AP a AFP.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu ešte pred daným vyhlásením EÚ odmietol, že Ankara používa hrozbu utečencov ako nástroj na „vydieranie“ Únie. Ako pripomína AFP, Turecko od Bruselu požaduje väčšiu podporu v otázke sýrskych utečencov na svojom území, ako aj v narastajúcom konflikte s režimom sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorého podporuje Rusko.

Členské štáty však trvajú na tom, že Ankara musí aj naďalej dodržiavať dohodu s Bruselom, v ktorej sa zaviazala, že zabráni utečencom a migrantom v prekračovaní turecko-gréckych hraníc.

„Nelegálne prekračovanie (hraníc) nebude tolerované. EÚ a jej členské štáty podniknú v tomto smere všetky potrebné opatrenia, ktoré budú v súlade s európskym a medzinárodným právom,“ píše sa v spoločnom vyhlásení.

Migranti by podľa členských štátov nemali byť „nabádaní k tomu, aby riskovali svoje životy nelegálnymi pokusmi o prekročenie hraníc EÚ po mori alebo po súši“. Európski ministri v tejto súvislosti Ankaru vyzvali, aby „sprostredkovala ďalej toto posolstvo a bránila šíreniu nepravdivých informácií“.

Turecko obvinil z vydierania Únie otvorením svojich hraníc pre tisíce migrantov snažiacich sa dostať do Európy v utorok rakúsky premiér Sebastian Kurz. Podľa jeho slov je postup Ankary „útokom proti Európskej únii a Grécku“.

Ankara v uplynulých dňoch umožnila tisícom migrantov, aby sa voľne presunuli k hraniciam s Gréckom a Bulharskom – dvoma členskými krajinami EÚ. Erdogan vyhlásil, že Turecko migrantom „otvorilo dvere“, a odkázal Únii, že „by mala dodržať svoje prísľuby“.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #Slovensko #Turecko #humanitárna pomoc #migranti #Denisa Saková