Pellegrini povolil použitie neschváleného lieku na liečbu spinálnej svalovej atrofie

Premiér Peter Pellegrini podpísal povolenie použiť neschválený liek na liečbu spinálnej svalovej atrofie. Povolil to pre všetky štyri deti, ktoré na liek momentálne čakajú. Uviedol to vo štvrtok pred rokovaním vlády. Doteraz totiž ani jedno dieťa nemalo povolenie na použitie tohto lieku, nakoľko liek nie je schválený Európskou liekovou agentúrou.

05.03.2020 11:31 , aktualizované: 19:05
debata (14)

„Keďže sa podarilo nájsť lekárov, ktorí sa podpísali pod žiadosť použiť tento liek pre pacientov, podpísal som povolenie pre všetky štyri deti, s tým, že plnú zodpovednosť preberá ošetrujúci lekár, ak sa tak rozhodne urobiť,“ uviedol predseda vlády.

V povolení je podľa Pellegriniho napísaná aj možnosť, že sa rodičia môžu obrátiť na zdravotnú poisťovňu so žiadosťou o preplatenie. „Telefonoval som s generálnou riaditeľkou VšZP, nakoľko Amélia z Košíc je poistenkou štátnej poisťovne. V krátkej dobe sa generálna riaditeľka Hlinková stretne s výrobcom lieku aj rodičmi a budú pravdepodobne pozitívne vedieť reagovať na žiadosť o preplatenie,“ konštatoval.

Jedno z detí je poistencom Dôvery a druhé Unionu. Premiér verí, že aj tieto dve poisťovne budú ochotné uhradiť túto liečbu. Premiér už nepočítal Riška, na ktorého liečbu už jeho rodičia peniaze vyzbierali. Jeho matka ešte pred tým verejne odmietla pomoc vlády.

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár vo štvrtok popoludní poďakoval premiérovi, že pomohol pri záchrane detí. Vyzdvihol tiež stá tisíce bežných ľudí, ktorí prispeli na ich liečbu, a lekárov, ktorí sa pod liek podpísali. Zároveň vyzval súkromné zdravotné poisťovne, aby sa v krátkom čase vyjadrili k žiadostiam a pridali sa k „aktu solidarity“.

„Pokiaľ ošetrujúci lekár nášho poistenca odporučí spomínaný liek a požiada nás o udelenie výnimky na úhradu, sme pripravení na okamžité odborné posúdenie žiadosti,“ uviedol pre TASR PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepianský. V prípade, že lekár liečbu vyhodnotí ako „účinnú, bezpečnú a pacientovi ju predpíše“, uhradí ju aj Union zdravotná poisťovňa, ako uviedol jej hovorca Matej Neumann.

„Pri posudzovaní žiadosti o úhradu lieku budeme postupovať promptne a zodpovedne. Samozrejme, k možnosti úhrady lieku, budeme pristupovať s náležitou empatiou,“ vyhlásila generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková.

S úhradou lieku sú spojené viaceré zákonné podmienky. V prvom rade je potrebné, aby ošetrujúci lekár poisťovni doručil žiadosť o schválenie úhrady lieku so všetkými náležitosťami, najmä však medicínskym odôvodnením potreby podania lieku. Zdravotná poisťovňa žiadosť ošetrujúceho lekára posúdi a požiada o stanovisko hlavného odborníka MZ SR v tejto oblasti. VšZP sa skontaktuje s výrobcom lieku so zámerom dosiahnuť dohodu o spôsobe úhrady lieku.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #premiér #Pellegriniho vláda