Únia autodopravcov Slovenska nie je spokojná. Vláda nesplnila sľub, tvrdia

Vláda podľa UNAS nesplnila sľub, že výška sadzieb dane z motorových vozidiel bude po úprave na úrovni ostatných krajín V4. Zmeny umožňujú zľavy sadzieb cestnej dane od 10 % do 50 % v závislosti od kategórie vozidla.

06.03.2020 10:27
debata (2)

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) nie je spokojná s obsahom novely zákona o dani z motorových vozidiel, ktorú vo štvrtok schválila dosluhujúca vláda Petra Pellegriniho (Smer-SD). Zmeny umožňujú zľavy sadzieb cestnej dane od 10 % do 50 % v závislosti od kategórie vozidla.

Vláda podľa UNAS nesplnila sľub, že výška sadzieb dane z motorových vozidiel bude po úprave na úrovni ostatných krajín V4, odkiaľ je najväčšia konkurencia pre slovenských autodopravcov. „Schválila v podstate len kozmetické úpravy dane, pričom odmietla aj zásadu zohľadnenia podpory ekologickejšej prepravy, ktorú ako kritérium sama navrhla,“ uviedol v piatok Stanislav Skala z únie autodopravcov.

Organizácia malých a stredných autodopravcov preto považuje schválený návrh novely dane z motorových vozidiel za zlý a nedostatočný. „UNAS vyhlasuje, že podnikne všetky kroky, aby presvedčil novú vládnu zostavu o vlastných predstavách, ktoré boli už predložené na ministerstvo financií na podporu zvýšenia konkurencie slovenských autodopravcov s tým, aby sa nezvyšovali náklady pre dopravcov, ktoré nechcú premietnuť do ceny tovaru pre spotrebiteľov a spokojnosť zákazníka,“ dodal Skala.

Pripomenul, že UNAS začiatkom tohto roka vyvolal sériu protestov upozorňujúcich na neúnosný stav v daňovom a poplatkovom zaťažení slovenských autodopravcov, pričom dosiahol prísľub premiéra Petra Pellegriniho, že výška sadzieb cestnej dane sa dostane na úroveň okolitých krajín V4.

Schválené zmeny dane z motorových vozidiel by sa mali dotýkať už zdaňovacieho obdobia roku 2020, čo znamená, že autodopravcovia zaplatia na budúci rok v januári nižšiu daň. Pre štátny rozpočet bude toto opatrenie znamenať výpadok príjmov v sume takmer 30 miliónov eur.

Ministerstvo financií SR, ktoré novelu predložilo na rokovanie kabinetu, uviedlo, že tak splnilo sľub autodopravcom. Novela zákona o dani z motorových vozidiel tak podľa rezortu môže byť jedným z prvých bodov, ktoré bude prerokovávať Národná rada SR v novom zložení. "Som rád, že sme splnili to, na čom sme sa dohodli.

Tak ako som povedal, prišli sme so znížením daní ešte v tomto volebnom období a návrh vláda schválila. Jeho ďalší osud už bude v rukách nového parlamentu," povedal minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD). Rezort financií po týždňoch rokovaní dospel so zástupcami autodopravcov ku kompromisu. Návrh, na ktorom sa obe strany dohodli, výrazným spôsobom mení zdaňovanie kamiónovej dopravy a zjednodušuje systém výpočtu dane.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #zmena #UNAS #autodopravcovia