Aj SAV bude pomáhať s testami na koronavírus

Vedci zo Slovenskej akadémie vied sa v týchto chvíľach intenzívne pripravujú na testovanie vzoriek na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2.

13.03.2020 12:11
Koronavírus Foto: ,
debata (2)

Virologický ústav Biomedicínskeho centra SAV sa ponúkol, že v tejto mimoriadnej situácii presmeruje časť svojich vedeckých pracovníkov a prístrojového vybavenia, ktorú rutinne využíva vo výskume, pre potreby navýšenia testovacej kapacity na Úrade verejného zdravotníctva. V tejto chvíli sa vedci pripravujú na to, aby čo najviac zvýšili svoje kapacitné možnosti s cieľom dosiahnuť 500 testov denne.

„Ponúkame v tejto kritickej situácií naše skúsenosti a prístrojové vybavenie na to, aby sme vykonávali ten istý štandardný test, ktorý odporúča Svetová zdravotnícka organizácia a ktorý používa väčšina laboratórií v Európe. Konkrétne kroky sme začali vykonávať okamžite po prijatí ponuky zo strany štátu a pripravujeme sa na to, že budeme testovať od budúceho týždňa,“ povedal Boris Klempa z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV.

Testovanie bude prebiehať výlučne v úzkej koordinácii s Úradom verejného zdravotníctva SR. Slovenská akadémia vied prosí verejnosť, aby inštitúcií v žiadnom prípade nezačala individuálne posielať neodborne odobraté vzorky.

Zdroj: SAV

2 debata chyba
Viac na túto tému: #vedci #SAV #testy #pandémia #koronavírus #Covid-19