„Trestná vec Moniky J. a spol. napadla dnes na NS SR do senátu 3T,“ uviedla hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Keďže spisový materiál doručili na NS SR v pondelok v popoludňajších hodinách, o termínoch zasadnutí hovorkyňa nevedela zatiaľ informovať.
Päť z ôsmich osôb, obvinených z trestných činov korupcie zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti, ide do väzby. Sú medzi nimi aj štyria bratislavskí sudcovia – bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, Denisa Cviková, Eugen Palásthy, Richard Molnár. Rozhodol o tom v sobotu sudca pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica. Do väzby odviedli vtedy bývalú štátnu tajomníčku z dôvodu, aby nemohla na slobode ovplyvňovať svedkov. Dôvody preventívnej väzby, ktorú prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) takisto požadoval, neuznal. Podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať NS SR. Rovnako ju podala aj Monika Jankovská.
Sudcovia Eugen Palásthy a Richard Molnár sú väzobne stíhaní preto, aby neovplyvňovali svedkov na slobode a nemohli pokračovať v trestnej činnosti. Obaja podali sťažnosť voči uzneseniu. U Denisy C. uznal sudca dôvody kolúznej väzby, ale už nie dôvody preventívnej väzby, ktorú prokurátor navrhoval. Obvinená podala sťažnosť a rovnako prokurátor. Do väzby išiel aj advokát Miroslav M.
Sudca ŠTS, naopak, nevyhovel ani jednému z dôvodov väzby, ktorú navrhoval prokurátor ÚŠP v prípade piatej sudkyne Zuzany Maruniakovej a ani u podnikateľa Ladislava M. a u bývalej sudkyne Miriam R.
V prípade všetkých piatich sudcov Ústavný súd SR vo štvrtok (12. 3.) dal súhlas na vzatie do väzby z celkovo 13 sudcov, ktorých v stredu (11. 3.) zadržala polícia.Akciu vykonávala Národná kriminálna agentúra, ktorá ich vyšetruje v korupčnej kauze. Tá súvisí so správami, ktoré polícia našla v telefóne podnikateľa Mariana K., v súčasnosti obžalovaného z iných trestných činov.