Maruniakovú zo zmenkovej kauzy ponechal najvyšší súd na slobode

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR nezobral do väzby sudkyňu Okresného súdu (OS) Bratislava V Zuzanu Maruniakovú, ktorá je obvinená zo zločinu prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Podľa prokurátorky Úradu špeciálnej prokuratúry chce spolupracovať s políciou, avšak naďalej popiera spáchanie skutku. Väzobne nebudú stíhať ani podnikateľa Ladislava Molnára, obvineného z podplácania.

19.03.2020 12:14 , aktualizované: 16:24
Zuzana maruniaková Foto: ,
Na snímke uprostred sudkyňa Zuzana Maruniaková vychádza z budovy Najvyššieho súdu SR 19. marca 2020 v Bratislave.
debata (12)

„Podľa názoru súdu neexistujú dôvody väzby ani u Zuzany M., ani u Ladislava M.,“ uviedla pre médiá prokurátorka.

„Zuzana M. zaslala vyjadrenie súdu, ja som toho názoru, že sa v rámci vyjadrenia nepriznala k spáchaniu trestného činu, ale je ochotná spolupracovať, nevieme v akom rozsahu,“ povedala na margo obvinenej Maruniakovej. Z jej vyjadrenia podľa prokurátorky vyplýva, že tvrdí, že bola pod vplyvom nátlaku, s čím sa prokurátorka nestotožňuje. Obvinená naďalej popiera, že za rozsudok v kauze zmenky zobrala úplatok.

Podľa uznesenia o vznesení obvinenia, ktoré má TASR k dispozícii, prijala Maruniaková sprostredkovane cez Moniku Jankovskú bližšie nezistenú hotovosť od Mariana Kočnera. Malo ísť o odmenu za jej rozhodnutie v kauze jednej zo sporných zmeniek TV Markíza. Maruniaková podľa obvinenia nevykonala riadne dokazovanie a neskúmala pravosť zmenky. Za falšovanie tejto a ďalších troch zmeniek bol Kočner neprávoplatne odsúdený na 19-ročný trest odňatia slobody.

Molnár a Repáková sa vyhnú väzbe

Ladislav Molnár je obvinený z podplácania. Polícia tvrdí, že mal odovzdať bývalému sudcovi Vladimírovi Sklenkovi, ktorý je v kauze ako svedok, obálku so sumou 5000 eur. Osobne prítomný na súde vo štvrtok nebol zo zdravotných dôvodov. Väzobne ho stíhať nebudú.

V rámci akcie Búrka bolo zadržaných a obvinených okrem iných osôb aj 13 sudcov z rôznych korupčných trestných činov. „Búrka sa neskončila,“ uviedla na margo akcie prokurátorka, ktorá očakáva, že je ešte dlhá cesta pred podaním obžaloby.

Pôvodne mal NS SR rozhodovať aj o väzbe pre Miriam Repákovú, avšak Úrad špeciálnej prokuratúry vzal svoju žiadosť na jej väzobné stíhanie späť. „Pominuli dôvody väzby,“ vysvetlila prokurátorka s tým, že sa Repáková priznala k spáchaniu skutku a uviedla, že bude s políciou taktiež spolupracovať aj v iných trestných veciach. Repáková je stíhaná v kauze Technopol Servis, v ktorej je obvinený po rokoch už aj Kočner.

O Jankovskej sa bude rozhodovať v piatok

O ďalšej pätici obvinených, ktorých sudca ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, zobral do väzby, bude NS SR rozhodovať v piatok (20. 3.). „Neverejné zasadnutie vo veci obvinenej Moniky J. vo vzťahu k obvineným, ktorí boli ŠTS vzatí do väzby, sa vykoná na NS SR 20. marca o 10.00 h,“ informovala v stredu hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

V súvislosti s konaním voči bývalej štátnej tajomníčke ministerstva spravodlivosti Monike Jankovskej, ako dodala Važanová, bola sudkyňa NS SR Ivetta Macejková na základe ňou oznámenej zaujatosti vylúčená z vykonávania úkonov vo veci obvinenej Jankovskej a spol. V tejto veci bude senát NS SR rozhodovať napokon v zložení Martin Bargel, Pavol Farkaš a Martina Zeleňaková.

Zľava sudcovia Monika Jankovská, Denisa... Foto: TASR, koláž Pravda
sudcovia jankovská cviková molnár mojto Palášthy Zľava sudcovia Monika Jankovská, Denisa Cviková, Richard Molnár, Eugen Palášthy a advokát Miroslav Mojto. Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici rozhodol 14.3.2020 o ich väzbe.

Päť z ôsmich osôb, obvinených z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti, poslali do väzby. Sú medzi nimi aj štyria bratislavskí sudcovia – bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, Denisa Cviková, Eugen Palášthy a Richard Molnár. Rozhodol o tom minulú sobotu sudca pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica. Do väzby odviedli Jankovskú z dôvodu, aby nemohla na slobode ovplyvňovať svedkov. Dôvody preventívnej väzby, ktorú prokurátor ÚŠP takisto požadoval, neuznali. Podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať NS SR. Rovnako ju podala aj Jankovská a ďalší obvinení.

Sudcovia Palášthy a Molnár sú väzobne stíhaní preto, aby neovplyvňovali svedkov na slobode a nemohli pokračovať v trestnej činnosti. Obaja podali sťažnosť voči uzneseniu. U Cvikovej uznal sudca dôvody kolúznej väzby, ale už nie dôvody preventívnej väzby, ktorú prokurátor navrhoval. Do väzby išiel aj advokát Miroslav Mojto.

V prípade všetkých piatich sudcov dal Ústavný súd SR uplynulý štvrtok súhlas na vzatie do väzby z celkovo 13 sudcov, ktorých v stredu zadržala polícia. Polícia ich zadržala v súvislosti so správami, ktoré našla v telefóne podnikateľa Mariana Kočnera.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #súdnictvo #sudcovia #Marian Kočner #Kočnerove zmenky #Zuzana Maruniaková #kauza Threema #Miriam Repáková