Rezort diplomacie eviduje 2500 žiadostí o repatriáciu, vyskúša aj charterový let

19.03.2020 20:58

V súvislosti so situáciou s koronavírusom informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Juraj Tomaga.

„Náš krízový manažment a konzulárny odbor postupne rozbehli repatriáciu našich občanov po zemi (autobusmi), a to z Prahy, Budapešti, Viedne či Ľubľany,“ priblížil Tomaga. Mnoho občanov podľa jeho slov už doviezli z Rakúska, pricestovali ľudia z Tenerife či Kanárskych ostrovoch.

Vo štvrtok mali naplánovaný príchod občania z Maroka. Večer vyráža autobus do Madridu, ktorý cestou tam vezie francúzskych občanov. Ďalší autobus odchádza do Haagu. V piatok by mal odletieť tiež charter do Londýna. „Ak sa využitie chartového letu v Londýne ukáže ako fungujúce, potom ho v priebehu budúceho týždňa využijeme aj v prípade Severnej a Južnej Ameriky,“ uviedol hovorca. Doplnil, že do Londýna by mali v priebehu piatka vycestovať aj niektoré autobusy.

Ministerstvo podľa Tomagu neustále pokračuje v sumarizácii počtu občanov v zahraničí, overuje ich kontakty a účely pobytov za hranicami. Pri repatriácii majú prednosť tehotné ženy, maloletí, občania vyslaní do zahraničia za prácou a študenti slovenských univerzít.

Hovorca pripomenul, že záujemcovia by mali využívať elektronickú komunikáciu, pretože telefonické linky sú preťažené. Rezort zároveň vyzýva občanov, aby sa čo najviac priblížili k Slovensku.

Tomaga tiež zdôraznil, ak niekto pricestuje na Slovensko s pomocou MZVaEZ SR, musí bez výnimky absolvovať povinnú karanténu v zariadeniach rezortu vnútra. „Je zarážajúce, že niektorí občania hľadajú, aj prostredníctvom médií, spôsoby ako povinnú karanténu spochybniť. Nie, momentálne naozaj nie je čas na takéto vyjednávanie, keďže situácia je vážna,“ komentoval.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#sŕ #repatriácia #koronavírus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku