Zostanú policajný prezident a šéf NAKA na svojich miestach? Nevyjadrujem sa, povedal nový minister vnútra

23.03.2020 12:27

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) sa momentálne nechce vyjadrovať k zotrvaniu alebo odvolaniu policajného prezidenta Milana Lučanského alebo šéfa Národnej kriminálnej agentúry Branislava Zuriana.

„Toto sú veci, ktoré nedokážeme spraviť za jeden deň," povedal Mikulec. Zároveň prisľúbil, že neskôr bude verejnosť informovať o svojom postupe v súvislosti s vedúcimi funkcionármi Policajného zboru SR. Podľa Denníka N Mikulec povedal, že vo vedení policajného zboru chce ľudí, ktorým dôveruje, Milan Lučanský a Branislav Zurian k nim však nepatria.

Milan Lučanský je na čele Policajného zboru SR od júna 2018, neskôr bol ako policajný prezident vo funkcii potvrdený novým spôsobom výberového konania. V rámci neho prešiel vypočutím pred výberovou komisiou a následne pred parlamentným branno-bezpečnostným výborom.

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) ho do funkcie na základe úspešného výberového konania opätovne vymenovala v apríli minulého roku. Podľa zákona je policajný prezident do funkcie menovaný na štyri roky. V prípade zámeru odvolať policajného prezidenta z funkcie musí minister vnútra svoj návrh odôvodniť a následne ho musí odporučiť branno-bezpečnostný výbor aspoň trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých členov výboru.

Lučanský však ešte v apríli 2019 pripustil, že v prípade nástupu nového ministra vnútra nevylučuje odchod z funkcie. „Všetko je vecou dohody," zdôraznil vtedy.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#NAKA #Milan Lučanský #Branislav Zurian #Roman Mikulec
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku