Katolíci si pripomínajú slávnosť Zvestovania Pána. Kostoly zostanú prázdne

Katolícki veriaci si v stredu pripomínajú slávnosť Zvestovania Pána. Tento deň je úzko spojený s Pannou Máriou. Slávnosť Zvestovania Pána pripomína moment, keď sa Boh stal človekom.

25.03.2020 09:02, aktualizované: 10:00
1

Veriaci spomínajú na udalosť, keď archanjel Gabriel zvestoval Márii, že bude matkou Božieho syna a ona slovami „Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova,“ vyjadrila svoj súhlas. Obsahom tohto slávenia je a vždy bolo tajomstvo vtelenia Božieho syna a jej súhlas s týmto plánom.

Sviatok sa začal sláviť na Východe koncom 4. storočia deväť mesiacov pred Vianocami. V 7. storočí prešlo jeho slávenie aj na Západ. Do Druhého vatikánskeho koncilu sa slávil ako mariánsky sviatok. Po koncile je zaradený medzi sviatky Pána.

V roku 2020 si veriaci nebudú môcť tento sviatok uctiť osobne v kostoloch, pretože konanie verejných svätých omší je minimálne do konca marca zakázané. Dôvodom je zabránenie šírenia koronavírusu. Sväté omše si však môžu pozrieť v televízii alebo vypočuť v rozhlasovom vysielaní.

Služby Božie cez Veľkú noc zrejme nebudú

Služby Božie a všetky hromadné podujatia na Slovensku sa nebudú konať až do odvolania. Veľká noc by mala tiež zostať v tomto režime, vyplýva z usmernenia predsedníctva Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa ECAV Jana Nunvářová, všetko bude závisieť od nariadení hlavného hygienika SR a odporúčaní ministerstva vnútra, ktoré budú rešpektovať.

„Už od začiatku tohto stavu sme zvolili záložné plány. Evanjelickí farári a farárky pripravujú online prenosy Služieb Božích, kázne, zamyslenia či príhovory prostredníctvom sociálnych sietí a oslovujú aj regionálne televízie a rádiá,“ uviedla Nunvářová. Ako doplnila, na tretiu pôstnu nedeľu bolo viac ako 40 takýchto prenosov po celom Slovensku. Počas nasledujúcej štvrtej pôstnej nedele by to malo byť viac ako 50 prenosov. Dodala, že mnohí evanjelickí farári svoje nedeľné kázne alebo domáce pobožnosti k jednotlivým nedeliam tlačia a roznášajú do schránok svojim veriacim.

Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara potvrdil, že verejné bohoslužby sa zatiaľ neslávia do konca marca. „Čo sa týka ďalšieho času a veľkonočných sviatkov, sa ešte nerozhodovalo,“ povedal pre TASR s tým, že rozhodnutie, či sa budú sväté omše cez veľkonočné sviatky sláviť, by sa malo urobiť v najbližších dňoch.

Verejné bohoslužby sa v kostoloch nekonajú z dôvodu zabráneniu šírenia nového koronavírusu. Zároveň sa neodporúča ani zúčastňovať sa na púťach či ich organizovať.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #veriaci #Panna Mária #kostol #katolíci