VIDEO: Ide o pravdu so Zuzanou Martinákovou a s prof. Mudr. Zuzanou Krištúfkovou.
„V porovnaní so susednými krajinami, napríklad s Čechmi, tá situácia nie je taká veľmi zlá. Môžeme povedať, že málo testujeme, určite by sme boli radi, keby sme testovali viac, ale ukazovateľmi sú aj počty hospitalizovaných a počty úmrtí,“ povedala Krištúfkovou. Na Slovensku ešte nebolo úmrtie, v Česku niekoľko.
„Tie drastické opatrenia, ktoré sme prijali hneď na začiatku a veľmi skoro, niektorým ľuďom sa zdali až prehnané, sa naozaj ukazujú, že boli prijímané vo veľmi vhodnom čase a veľmi dobre,“ uviedla.
„Nemyslím si, že by Česká republika zaostávala v prijímaní opatrení, prijímali sme ich súbežne,“ komentovala rozdiel v ťažkých prípadoch a úmrtiach. Boli sme jedna epidemiologická československá škola, ktorá bola výborná už za prvej republiky, podotkla epidemiologička. Rozdiel môže byť v tom, ako ľudia prijímajú opatrenia.
„Opatrenia môžete mať prijaté veľmi dobre, ak ich ľudia nedodržujú, a neriadia sa pokynmi, tak potom nemôžeme čakať, že budú tie opatrenia účinné,“ skonštatovala epidemiologička. Možno na Slovensku ľudia postupovali zodpovednejšie, domnieva sa. Je to vzdušná nákaza, šíri sa veľmi rýchlo a jediné riešenie ako obmeziť toto šírenie, je to, že sa nebudeme kontaktovať, dodala.
Pozrite si vo videu aj ukážku, ako správne narábať s rúškom – nielen ako si ho nasadzovať, ale ako ho aj skladať.
Podľa Krištúfkovej je ťažko povedať v akej fáze epidémie sme, počty pozitívnych aj hospitalizovaných budú stúpať. Verí však, že sa vyhneme talianskemu scenáru. Považuje však za dôležité, aby prísne opatrenia boli v platnosti aspoň dve inkubačné doby, čiže nielen týchto 14 dní, ktoré sa končia, ale aj ďalších 14 dní. „Boj nemáme vyhratý, nemôžeme v tom poľavovať,“ uviedla profesorka Krištúfková.