Novou rómskou splnomocnenkyňou vlády bude Andrea Bučková

Novou splnomocnenkyňou vlády SR pre rómske komunity bude od 1. apríla Andrea Bučková. Návrh na odvolanie súčasného splnomocnenca Ábela Ravasza (Most-Híd) a vymenovanie Bučkovej v utorok schválila vláda.

31.03.2020 11:18, aktualizované: 16:23
Andrea Bučková Foto:
Vľavo Andrea Bučková na snímke zo 17. augusta 2015.
debata (27)

Bučková pracovala na úrade splnomocnenca v období, keď ho viedol súčasný europoslanec, expert OĽaNO na rómsku problematiku Peter Pollák. Od októbra 2012 do júla 2016 pôsobila ako riaditeľka odboru rozvojových projektov, monitorovania a hodnotenia.

Na úrade pôsobila aj v rokoch 2004 až 2008, keď boli splnomocnenkyňami Klára Orgovánová a Anita Botošová, Bučková bola regionálnou koordinátorkou, neskôr riaditeľkou odboru metodiky a koordinácie regiónov.

Zastávala tiež pozície na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny či Fonde sociálneho rozvoja, v poslednom období bola na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR vecnou gestorkou horizontálnych princípov rovnosť príležitostí, rodová rovnosť a nediskriminácia.

Bučková, ktorá bude ôsmou osobou na poste splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, nahradí na čele úradu Ábela Ravasza (Most-Híd), ktorý úrad viedol od apríla 2016.

Priorita zvládnuť koronavírus v prostredí marginalizovaných rómskych komunít

Zvládnutie situácie súvisiacej s rizikami pandémie koronavírusu v prostredí marginalizovaných rómskych komunít (MRK) bude prioritnou úlohou novej vládnej splnomocnenkyne Andrey Bučkovej. Myslí si to odchádzajúci splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz.

„Budem ostro sledovať kroky vlády v súvislosti so zabezpečením ochrany pred šírením nákazy,“ uviedol pričom pripomenul, že jeho úrad kabinetu už pred týždňom poskytol plán krokov prekonzultovaný s odborníkmi a terénnymi pracovníkmi. „Vláda ho, žiaľ, ignorovala, stratili sme týždeň hľadaním riešení, ktoré sú na stole. Stále je však čas nastaviť dobré opatrenia,“ mieni Ravasz.

So svojou nástupkyňou sa zatiaľ nestretol, predpokladá, že v priebehu nasledujúcich hodín budú v kontakte. Bučková má podľa Ravasza v práci úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity (ÚSVRK) možnosť nadviazať na „kus dobrej práce“ z predchádzajúceho obdobia. Osobitne si cení dôležité legislatívne kroky, ku ktorým ÚSVRK prispel.

„Napríklad zavedenie povinnej predškolskej dochádzky bola prelomová zmena, o ktorej sa dekády hovorilo, no až teraz sa podarila zrealizovať. Ale aj ďalšie legislatívne opatrenia, týkajúce sa pozemkových úprav či osobného bankrotu, prispeli k výraznému zlepšeniu situácie,“ upozornil.

Poukázal tiež na to, že prostredníctvom fondov a projektovej podpory sa podarilo zvýšiť počty terénnych pracovníkov či príslušníkov miestnej občianskej poriadkovej služby (MOPS) ako nikdy predtým. „Aj tento fakt a ich súčasné zapojenie by mohli prispieť k zvládnutiu situácie s novým koronavírusom,“ poznamenal Ravasz.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrea Bučková #splnomocnenec pre rómske komunity
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy