Poslanci vládnych strán podpísali koaličnú zmluvu, chýba len Kollárov podpis

, , 02.04.2020 12:25, aktualizované: 14:15

Poslanci vládnej koalície dnes na Bratislavskom hrade spečatili koaličnú dohodu. Podľa šéfa parlamentu a predsedu Sme rodina Borisa Kollára je to historický okamih od vzniku demokratickej Slovenskej republiky, kedy sa pod koaličnú zmluvu podpisujú všetci poslanci.

Poslanec Miroslav Kollár zo strany Za ľudí ju však nepodpísal. Na sociálnej sieti uviedol, že koalíciu aj vládu podporuje, ale na netradičné experimenty nevidí dôvod. V ponovembrovej histórii Slovenska sa ešte nestalo, že by zmluvu okrem lídrov strán podpisovali vládni poslanci.

Na tlačovom brífingu o podpise dohody informovali predstavitelia vládnej štvorkoalície. Premiér Igor Matovič deklaroval, že za OĽaNO podpíše dohodu všetkých 53 poslancov. „Verím, že je to základ a záväzok do budúcna, že naplníme naše sľuby,“ skonštatoval. Minister hospodárstva a líder SaS Richard Sulík dodal, že koaličnú dohodu podpíše všetkých 95 koaličných poslancov. Nestalo sa tak.

Video: Slávnostný akt podpisu koaličnej zmluvy poslancami vládnych strán.

„Všetkých 95 poslancov podpíše koaličnú zmluvu. Toto robíme preto, lebo chceme, aby aj oni boli skutočnou súčasťou koalície, a najmä preto, lebo chceme, aby bola koalícia stabilná,“ priblížil Sulík s tým, že to bude potrebné aj vzhľadom na krízu pre ochorenie Covid-19. Zdôraznil, že koalícia bude musieť prijať mnoho opatrení, a to nielen na obdobie mimoriadnej situácie.

Premiér Matovič tiež povedal, že po podpise koaličnej dohody a následného odsúhlasenia programového vyhlásenia vlády (PVV) sa bude od koaličných poslancov očakávať, že budú hlasovať za podporu zákonov, ktoré sa budú týkať opatrení v zmysle dohôd. Naďalej však budú podľa premiéra mať zelenú kartu pri hlasovaní o veciach, na ktorých nie je spoločná dohoda v koalícii.

Video: Brífing lídrov vládnych strán pred podpisom koaličnej zmluvy.

„Keď poslanci raz podpíšu koaličnú zmluvu alebo spoločne zahlasujú za PVV, ktoré bude v súlade s koaličnou zmluvou, tak už pri akomkoľvek zákone, ktorý príde a ktorý bude napĺňať ducha a literu PVV, sa očakáva, že ho poslanci, samozrejme, schvália a budú hlasovať za,“ uviedol premiér.

Skonštatoval, že poslanci mali čas oboznámiť sa s celým textom koaličnej dohody, aby sa vedeli slobodne rozhodnúť o jej podpise. Dodal, že partneri pracujú aj na tvorbe PVV. Jednotlivé ministerstvá by mali pripraviť svoju časť. „Všetko stihneme, proces beží,“ priblížil.

S predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina) označil Sulík podpis dohody poslancami za historický moment. Šéf parlamentu k tomu doplnil, že poslanci vyšlú podpisom dohody signál o spájaní sa. Poznamenal, že po jej podpísaní si partneri ešte raz zmluvu prejdú a v pondelok ju poskytnú médiám a verejnosti.

Podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) doplnila, že poslanci z ich strany vstúpili do koalície s veľkými očakávaniami. Podľa jej slov chcú byť konštruktívnym a racionálnym partnerom, ktorý bude ponúkať riešenia bez populistických skratiek.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#nová vláda #koaličná zmluva
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku