Vláda obmedzila voľný pohyb osôb počas Veľkej noci

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovej konferencii po rokovaní vlády oznámil obmedzenie voľného pohybu osôb počas veľkonočných sviatkov. V rámci návrhu na rozšírenie opatrení núdzového stavu podľa zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu o tom vláda rozhodla na pondelkovom rokovaní.

, 06.04.2020 10:36, aktualizované: 21:13
debata (1221)

Kabinet prijal uznesenie na základe odporúčania konzília odborníkov, ktoré sa zišlo v nedeľu (5. 4.) popoludní. Výnimku z obmedzenia majú cesty do a zo zamestnania, na nákupy, návštevy lekára, pohreb príbuzného, pobyt v prírode v rámci okresu, prípadne v rámci Bratislavy a Košíc na území mesta.

Video: Vyhlásenie premiéra Igora Matoviča po rokovaní vlády.

Hranice okresu, prípadne územia Bratislavy a Košíc, je potrebné rešpektovať aj v prípade starostlivosti o príbuzného či susedskej výpomoci. Voľný pohyb osôb bude obmedzený od 8. do 13. apríla 2020.

Zároveň vláda na spomínané obdobie zakázala uplatňovanie práva pokojne sa zhromažďovať s výnimkou osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.

Obmedzenie má zabrániť masovému navštevovaniu počas veľkonočných sviatkov, a tým riziku regresu doterajšej pozitívnej tendencie minimalizácie šírenia nového koronavírusu na Slovensku.

„Týmto opatrením sledujeme najmä to, aby sme nenakazili starších ľudí, našich starých rodičov. Verím, že ľudia opatrenie pochopia, je to ochrana verejného zdravia, ochrana verejného záujmu,“ zdôraznil predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovej konferencii po rokovaní vlády.

Dodržiavanie zákazu by mali kontrolovať zložky rezortov vnútra a obrany, za nerešpektovanie hrozia postihy. Premiér avizoval tisícky hliadok v uliciach. Na cestovanie v prípade povolených výnimiek nebude potrebné vybavovať si potvrdenie.

„Hliadky budú počas tohto obdobia zhromažďovať informácie, ktoré dostanú od tých, ktorých zastavia, a následne ich budú preverovať. Pri zistení porušenia bude uložená sankcia,“ objasnil Matovič.

Verí, že k úspešnému zvládnutiu situácie prispeje aj zvýšená sebareflexia medzi tými, ktorí majú tendenciu povyšovať vlastnú slobodu nad spoločenskú zodpovednosť.

Premiér nezvažuje uvoľnenie opatrení ani po sviatkoch

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) nechce upustiť od „víťazných opatrení“, nechce si vziať príklad od susedných krajín, ktoré zvažujú uvoľnenie bezpečnostných opatrení v súvislosti s ochorením Covid-19 po veľkonočných sviatkoch. Podľa vlastných slov nechce ísť po vzore krajín, ktoré boj s ochorením Covid-19 zvládajú horšie ako Slovensko.

„Z pohľadu aj okolitých krajín najlepšie boj voči novému koronavírusu zvláda Slovensko. Určite sa nebudeme inšpirovať krajinami, ktoré výrazne horšie zvládajú boj s ochorením Covid-19,“ podotkol premiér s tým, že inšpirovať sa treba tými, ktorí sú na tom lepšie.

Opatrenia by sa podľa neho nemali uvoľňovať, ako to napríklad avizujú susedné Rakúsko či Česká republika. Matovič tvrdí, že tieto krajiny boj s koronavírusom zvládajú horšie ako Slovensko. Zdôraznil, že absolútnou prioritou ostáva naďalej ochrana života.

Za potenciálne riziko považuje napríklad aj takzvaných pendlerov, teda ľudí, ktorí žijú niekoľko kilometrov za hranicami a dennodenne dochádzajú do práce. Pripustil možnosť pravidelného testovania pendlerov a obmedzenie pohybu na štátnych hraniciach. „Musíme minimalizovať riziko, to je jediná šanca,“ dodal.

Zbytočné mocenské gesto

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) neverí ľuďom a chce vidieť v uliciach policajtov a vojakov. Uviedol to expremiér Peter Pellegrini (Smer) na sociálnej sieti v reakcii na obmedzenie voľného pohybu osôb počas veľkonočných sviatkov, o ktorom rozhodla vláda. Na tvrdé sprísňovane podmienok pohybu občanov nevidí Pellegrini dôvod.

„Je to zbytočné mocenské gesto, ktoré môže vážne narušiť dôveru a spoluprácu naprostej väčšiny občanov so štátnymi orgánmi,“ doplnil Pellegrini. Pripomenul, že Slovensku sa aj vďaka ráznym opatreniam hneď na začiatku pandémie darí bojovať s koronavírusom lepšie ako v okolitých štátoch.

Ľudia podľa neho nariadenia poctivo dodržiavajú. „Preto niet žiadneho dôvodu na ďalšie tvrdé sprísňovanie podmienok pohybu občanov. Ak by premiér dôveroval ľuďom a oni dôverovali jemu, stačilo by sa mu ľuďom verejne prihovoriť a poprosiť ich o spoluprácu,“ doplnil Pellegrini, podľa ktorého ale Matovič ľuďom nedôveruje.

Expremiér verí, že Matovič nenájde v riešení problémov silovými zložkami nebezpečnú záľubu aj v budúcnosti. Pellegrini prosí všetkých, aby napriek pochybným dôvodom a vlastnému nepohodliu opatrenia rešpektovali. „Nenechajme si vziať našu solidaritu, súdržnosť a disciplínu, len spolu to zvládneme,“ apeluje na sociálnej sieti.

Slovensko má prvé dve úmrtia na koronavírus

Slovensko má potvrdené prvé dve úmrtia na ochorenie Covid-19. Pred pondelkovým rokovaním vlády o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Video: Slovensko má už druhú obeť koronavírusu.

Za nedeľu pribudlo 49 pozitívne testovaných na koronavírus. Celkovo bolo v tento deň testovaných 1036 občanov SR. Počet pozitívnych prípadov na SARS-CoV-2 stúpol na 534. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Väčšina (34) pozitívne testovaných pochádza zo skupiny navrátilcov z rakúskeho Tirolska, ktorí sa vracali individuálne na Slovensko, boli však nariadením umiestnení v karanténnych centrách. Hlavný hygienik SR Ján Mikas ocenil aj disciplinovanosť a rešpektovanie tohto opatrenia zo strany navrátilcov, medzi ktorými zachytili 34 prípadov.

„Počet identifikovaných prípadov dokazuje zmysluplnosť opatrenia, že v karanténnych centrách budeme zachytávať aj ľudí, ktorí sa vracajú individuálne na Slovensko,“ uviedol Mikas a vyzval ďalších, ktorí sa chystajú na individuálny návrat, aby rešpektovali opatrenie o povinnej karanténe v štátnych zariadeniach.

Premiér informoval, že ani jeden z nových pozitívnych prípadov sa netýka rizikovej vekovej hranice nad 60 rokov. Upozornil však, že veľká skupina pozitívnych vzoriek v prípade ľudí vracajúcich sa zo zahraničia vytvára otázku, či nie je potrebné sa zamyslieť nad sprísnením karanténnych opatrení.

Premiér spomenul aj užitočnosť karantény a testovania ľudí, ktorí sa vracajú zo zahraničia a spomenul prípad navrátilcov z rakúskeho Tirolska. V súvislosti s testovaním Rómov v osadách povedal, že do 300 osád sa vrátilo približne 1500 ľudí zo zahraničia. V jednej z osád testovanie objavilo jedného nakazeného.

Video: Premiér Matovič po rokovaní s predstaviteľmi Konfederácie odborových zväzov.

Mikas sa vyjadril i k prvému prípadu infekcie medzi obyvateľmi marginalizovaných rómskych komunít, ktorý hygienici odhalili pri testovaní v obci Žehra v okrese Gelnica. Ide o muža, ktorý má v Žehre trvalé bydlisko, no s rodinou býva v Richnave. „V súčasnosti je s celou svojou rodinou, s ktorou prišiel z Anglicka, v karanténe. Budeme samozrejme vyšetrovať aj ľudí, s ktorými sa dostal do kontaktu, aj tí budú v karanténe,“ dodal hlavný hygienik SR.

Zatiaľ sa podľa jeho slov neuvažuje nad karanténou celej osady, v ktorej sa infikovaný mal zdržať len krátko. „Uvidíme podľa ďalších vyšetrení, zatiaľ sú v karanténe len tí, ktorí s ním boli v úzkom kontakte,“ dodal Mikas.

Záujem vrátiť sa na SR prejavilo v pondelok 1130 ľudí

Prostredníctvom webového formulára Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR, ktorý zriadil rezort na registráciu Slovákov v zahraničí plánujúcich sa vrátiť domov, využilo počas pondelka do 13.00 h túto možnosť približne 1130 ľudí. Uviedol to štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.

„Slovákom v zahraničí sme od 6.00 h rozposlali v spolupráci s mobilnými operátormi vyše 110-tisíc esemesiek,“ uviedol v tejto súvislosti Klus. Priznal, že plánovaný počet prihlásených Slovákov na www.navraty.mzv.sk s plánom vrátiť sa domov komplikuje situáciu s repatriáciou vzhľadom na ubytovacie kapacity. „Bude to mať zásadný dosah na kapacity, ak by sa títo ľudia hoci aj postupne rozhodli vracať na Slovensko,“ priznal Klus. V súčasnosti je možnosť podľa jeho slov ubytovať 160 až 200 repatrian­tov denne.

Zdôraznil však, že je potrebné nájsť ďalšie kapacity na poskytnutie karanténnych ubytovaní, a to aj vzhľadom na medializovaný prípad, keď v rámci jednej kolóny repatriantov z Tirolska bolo zachytených 34 pozitívnych prípadov na nový koronavírus.

Podľa jeho slov sa rozširujú kapacity napríklad prostredníctvom stredoškolských internátov. „Mám informácie, že sa tak deje v Banskej Bystrici i Banskej Štiavnici,“ informoval. Ministerstvo vnútra má tiež rokovať s majiteľmi hotelov či penziónov, ktoré by na potreby karanténnych staníc poskytli svoje zariadenia.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) potvrdil, že ak má rezort ponuky od majiteľov ubytovacích zariadení, rokuje s nimi.

Od pondelkového rána od 7.00 h v súvislosti s opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu platí, že každý, kto vstúpi na územie SR po tomto čase, musí ísť do izolácie do určených zariadení na čas nevyhnutný na vykonanie laboratórnej diagnostiky ochorenia COVID-19. V prípade negatívneho výsledku testu sa tejto osobe nariaďuje domáca izolácia v celkovom súhrnnom období 14 dní. To musia dodržiavať aj osoby žijúce v spoločnej domácnosti.

Dočasné obnovenie kontrol na hraniciach

Od 8. apríla do 17. apríla 2020 Slovensko obnoví kontrolu na hraniciach s Rakúskou republikou, Maďarskom, Českou republikou a Poľskou republikou. Rozhodla o tom vláda na pondelkovom rokovaní.

Zároveň určila hraničné priechody, na ktorých je počas trvania dočasného obnovenia kontrol na vnútorných hraniciach v rámci schengenského priestoru možné prekročiť hranice SR.

V prípade hraníc s Rakúskou republikou sú to priechody Bratislava – Jarovce – Kittsee (diaľnica), Bratislava – Jarovce – Kittsee (stará cesta), Bratislava – Petržalka – Berg, Moravský Svätý Ján – Hohenau.

V prípade hraníc s Maďarskom ide o priechody Bratislava-Čunovo – Rajka (diaľnica), Medveďov – Vámosszabadi, Komárno – Komárom, Štúrovo – Esztergom, Šahy – Parassapuszta, Slovenské Ďarmoty – Balassagyarmat, Šiatorská Bukovinka – Salgótarján, Kráľ – Bánréve, Milhosť – Tornyosnémeti (cesta I/17), Milhosť – Tornyosnémeti cesta (cesta R4), Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely (cestný priechod).

Na vstup z Českej republiky bude možné použiť priechody Svrčinovec – Mosty u Jablunkova, Makov – Bílá-Bumbálka, Horné Srnie – Brumov-Bylnice, Drietoma – Starý Hrozenkov, Moravské Lieskové – Strání, Lysá pod Makytou – Střelná, Vrbovce – Velká nad Veličkou, Brodské – Břeclav (diaľnica), Holíč – Hodonín, Skalica – Sudoměřice (nová cesta).

Na vstup z Poľskej republiky sú v danom období určené priechody Trstená – Chyžné a Vyšný Komárnik – Barwinek.

V prípade vzdušných hraníc ide o letiská v Bratislave, Košiciach, Poprade, Piešťanoch, Sliači, Žiline, Prievidzi, Nitre a Jasnej.

Vojaci doručili odobrané vzory do Trenčína

Na trenčianske letisko priviezol v pondelok popoludní vrtuľník vzdušných síl Ozbrojených síl (OS) SR 29 vzoriek odobratých v rámci testovania marginalizovaných komunít v rámci akcie Karusel. Vzorky odobraté v súvislosti s koronavírusom doručili vojaci do Trenčína už druhýkrát, pondelkové sú z Fiľakova a Jelšavy.

Ako informoval hovorca Síl pre špeciálne operácie OS SR Mário Pažický, testovanie marginalizovaných komunít je v réžii síl pre špeciálne operácie spolu so zdravotníckym personálom Úradu hlavného lekára OS SR. Na zabezpečovanie medicínskeho transportu vzoriek z terénu do laboratórií slúžia vojenské vrtuľníky UH 60 Black Hawk.

„Od nedele do pondelka sme mali odobrať 377 vzoriek, odobrali sme ich celkovo 427 s tým, že plán na dnes je stanovený na 170. Vzorky rozvážame do piatich laboratórií v štyroch mestách. Dve laboratóriá sú v Košiciach, po jednom v Banskej Bystrici, Trenčíne a v Bratislave,“ doplnil Pažický.

Podľa zástupcu veliteľa letky vrtuľníkového krídla z Prešova a zároveň pilota helikoptéry Jána Zvoleného vrtuľník odštartoval ráno zo základne v Prešove do Jelšavy, kde čakal na vzorky a následne ich previezli do Trenčína. Preberanie vzoriek podľa neho prebiehalo pod dohľadom zdravotníkov, ktorí chladiace boxy pred naložením na palubu vrtuľníka dezinfikovali, aby neohrozili posádku.

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Odbory #Igor Matovič
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy