Zdravotné poisťovne upozorňujú na nedostatok financií

Zdravotné poisťovne upozorňujú, že v dôsledku výpadku zdrojov z verejného zdravotného poistenia nebudú mať v najbližších týždňoch dostatok financií na úhradu zdravotnej starostlivosti.

08.04.2020 10:44
debata (15)

Informovala o tom výkonná riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovni (AZP) SR Katarína Kafková. Asociácia preto vyzýva vládu, aby vzhľadom na balíček určený na pomoc podnikateľom rozhodla aj o bezodkladnom dofinancovaní verejného zdravotného poistenia.

„V dôsledku opatrení, ktoré majú pomôcť slovenskej ekonomike, hrozí celkový výpadok na zdravotnom poistení v stovkách miliónov eur. Nie je v silách zdravotných poisťovní vykryť taký obrovský výpadok bez okamžitej kompenzácie od štátu,“ prízvukovala šéfka AZP SR, pričom poukázala na to, že ešte pred situáciou spojenou s výskytom epidémie nového koronavírusu chýbalo v rozpočte pre zdravotníctvo na rok 2020 najmenej 193 miliónov eur.

Problém hradiť zdravotnú starostlivosť môže spôsobiť odklad povinnosti firiem platiť zdravotné odvody za zamestnancov na obdobie jedného mesiaca. Podľa slov Kafkovej môže ísť o stovky miliónov eur, ktoré zdravotné poisťovne budú mať problém vykryť. „Už v najbližších týždňoch nemusia byť schopné platiť za zdravotnú starostlivosť či už nemocniciam, diagnostickým laboratóriám, ambulanciám alebo lekárňam,“ doplnila.

AZP SR si uvedomuje dôležitosť podpory slovenskej ekonomiky. Tvrdí však, že zdravotníctvo bude pre zvládnutie situácie kľúčové. „Bez kompenzácie odpustených zdravotných odvodov a už na začiatku roka chýbajúcich peňazí nebudú mať zdravotné poisťovne peniaze na zdravotnú starostlivosť,“ doplnila Kafková.

Ako dodala, asociácia pevne verí, že slovenská vláda urobí všetko preto, aby sa Slovensko vyhlo kolapsu zdravotníckeho systému. „Nič by dnes nemalo byť dôležitejšie ako zdravie a životy našich občanov,“ uzavrela.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotné poisťovne
Flowers