Slovensko má 14 nových prípadov ochorenia Covid-19

Na Slovensku za štvrtok pribudlo 14 nových prípadov nákazy koronavírusom. Testovaných bolo 2301 osôb, z toho 2287 vzoriek bolo negatívnych. Informovalo o ministerstvo zdravotníctva SR. Celkovo sa tak počet nakazených zvýšil na 715. Z ochorenia sa už vyliečilo 23 osôb, podľahli mu naopak dvaja pacienti.

, 10.04.2020 15:43, aktualizované: 18:29
239

Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že aktuálne je podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) hospitalizovaných 147 pacientov, z toho u 44 bol koronavírus potvrdený, v 103 prípadoch sa čaká na výsledok testov.

Z celkového počtu 2301 testov za štvrtok štátne laboratóriá odobrali 1600 vzoriek, zachytili 13 pozitívnych osôb, súkromné laboratóriá urobili 701 testov, z toho u jednej osoby sa potvrdil výskyt koronavírusu, informoval rezort zdravotníctva.

Potvrdené prípady Covid-19 za štvrtok

 • Muž (57) Košice – okolie
 • Muž (19) Bratislava
 • Žena (80) Košice
 • Žena (22) Snina
 • Žena (73) Martin
 • Muž (43) Košice
 • Muž (37) Lučenec
 • Žena (53) Piešťany
 • Muž (51) Trnava
 • Žena (51) Rimavská Sobota
 • Žena (42) Dunajská Streda
 • Žena (27) Bratislava
 • Muž (38) Bratislava
 • Žena (38) Michalovce

Od začiatku testovania tak ide zatiaľ o najväčší počet odobratých vzoriek v priebehu jedného dňa. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) ešte koncom marca hovoril, že Slovensko bude schopné vykonávať až tritisíc testov denne. Rapídne zvýšenie počtov, ktoré premiér avizoval, si vyžiadalo zapojenie súkromných laboratórií.

Akcia Karusel

Spolu 1464 ľudí v 57 osadách otestovali vojaci v rámci akcie Karusel od začiatku testovania zameraného proti šíreniu koronavírusu v rómskych komunitách. Z toho v piatok išlo o 256 osôb v desiatich osadách. Informoval o tom hovorca Síl pre špeciálne operácie Ozbrojených síl (OS) SR Mário Pažický. Ako uviedol náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko, ide aj o pomoc pre väčšinové obyvateľstvo.

„Musíme si uvedomiť, že pomocou tejto komunity pomáhame aj majoritnej časti obyvateľstva. Musíme vytvoriť také podmienky, aby naše zdravotné zariadenia, štátne či neštátne, dokázali pri náraste tejto krízy zvládnuť prílev pacientov,“ povedal Zmeko počas piatkového testovania v osade v Chminianskych Jakubovanoch v okrese Prešov s tým, že prevencia je základným predpokladom úspechu.

Ako doplnil Tomáš Sivák z príspevkovej organizácie Ministerstva zdravotníctva SR Zdravé regióny, väčšina testovaných mala nielen rúška, ale aj rukavice.

Pre realizáciu vojenskej operácie Karusel boli v teréne – v osadách – pôvodne nasadené štyri tímy zložené približne z 15 ľudí. V piatok k nim pribudli ďalšie štyri. Pažický pripomenul, že pre úlohy operácie na výterové testovanie marginalizovaných komunít bola vyčlenená aj letecká technika slovenských vzdušných síl.

Vrtuľníky UH-60 Black Hawk slúžia pre medicínsky transport, dovoz výterových setov a odvoz odobratých vzoriek. „Dá sa očakávať, že dnes budú vzdušným mostom testy prepravené do trenčianskeho a bratislavského laboratória, do ktorých sme testy týmto spôsobom dopravili už po dva razy,“ spresnil.

Štát začal s testovaním v osadách v piatok 3. apríla v rámci plánu riešenia ochorenia Covid-19 v marginali­zovaných rómskych komunitách.


Koronavírus: Užitočné informácie, rady a tipy

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
239 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus