Ministri pôdohospodárstva a životného prostredia uzavreli veľkonočnú dohodu o lesoch

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽaNO) a minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) sa dohodli na vytvorení stálej medzirezortnej komisie pre lesy. Jej úlohou je zvýrazniť význam lesov a zmenou legislatívy odstrániť rozpory pri ich správe. TASR o tom informoval hovorca ministerstva pôdohospodárstva Vladimír Machalík.

11.04.2020 11:31
bratislava les koliba stromy Foto: ,
Ľudia na bratislavskej Kolibe počas veľkonočných sviatkov. 10. apríl 2020.
debata (24)

Šéfovia oboch rezortov sú presvedčení, že sa dá nájsť zhoda v pohľade lesníkov, ochranárov a drevárov, ktorej základom bude rešpekt k prírode a zdravej krajine. „Sme rozhodnutí urobiť strategický obrat v postojoch štátu k lesnej krajine. Tá nám dáva popri vzácnej obnoviteľnej drevnej hmote aj oveľa vzácnejšiu ekoprodukciu,“ skonštatoval Mičovský. Preto bude podľa neho jedným z cieľov komisie túto produkciu reálne oceniť a získané prostriedky vložiť naspäť do zveľaďovania lesov.

„Všetky lesy sú hodné ochrany a našou úlohou bude nájsť taký spôsob ich správy, aby žiadny ich úžitok nebol podcenený a žiadna ich ochrana zanedbaná. Lesy musia slúžiť občanom a nie tým, ktorí v nich vidia iba peniaze,“ doplnil Budaj.

Východiskom je podľa oboch ministrov úcta k prírode a sebadisciplína v ochrane pred škodlivými dôsledkami civilizácie. Práve tá môže byť pre prácu „veľkonočnej komisie“ najlepším základom. Aktuálne ťažkosti s pandémiou koronavírusu podľa nich podčiarkujú nevyhnutnosť obratu v civilizačných stereotypoch aj v pripravenosti štátu chrániť zdravie a kvalitu životného prostredia.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #príroda #životné prostredie #Lesy SR #Ján Mičovský #Ján Budaj