Prezidentka vymenovala Vladimíra Pčolinského za šéfa SIS

Novým šéfom Slovenskej informačnej služby (SIS) je Vladimír Pčolinský. Na návrh vlády ho v stredu do funkcie vymenovala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Na poste vystriedal Antona Šafárika, ktorý stál na čele tajnej služby od júla 2016.

15.04.2020 10:28 , aktualizované: 13:45
Vladimír Pčolinský Foto: ,
Nový riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský počas vymenovania prezidentkou Zuzanou Čaputovou.
debata (66)

Hlava štátu označila SIS za dôležitý orgán. Musí podľa nej konať autonómne a striktne v duchu zákonných oprávnení, aby dokázala plniť svoje poslanie, nie aby bola štátom v štáte. Upozornila na politický či stranícky vplyv. „Od vás, pán riaditeľ, budem očakávať predovšetkým osobnú autonómiu a samostatnosť, ktorou budete hájiť politickú nezávislosť informačnej služby, a to vo všetkých aspektoch, v ktorých SIS má a musí byť nezávislá,“ povedala.

Očakáva tiež posilnenie vonkajšej kontroly služby. Právomoci Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti SIS sú podľa nej len formálne a neumožňujú meritórne preverenie toho, či služba striktne dodržuje zákon. Pripomenula, že SIS má tiež poskytovať informácie o možnej protiprávnej a protiústavnej činnosti kompetentným orgánom, nie o nich informovať len v záverečných správach a primerane by mala informovať aj verejnosť.

Pčolinský zdôraznil, že nie je blízky človek premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) ani stranícky nominant. Odmieta rodinkárstvo s politikmi, hoci jeho brat je poslanec Peter Pčolinský a jeho manželka zas poslankyňa Adriana Pčolinská (obaja Sme rodina). Ocenil, že ho doteraz žiadny politik nežiadal o dosadzovanie vlastných ľudí do tajnej služby.

Za aktuálnu prioritu SIS považuje boj s pandémiou nového koronavírusu. Sledovať bude SIS prípadné bezpečnostné riziká, dezinformácie či ohrozenie zdravotníctva kybernetickými útokmi.

Z dlhodobého hľadiska sa chce zamerať na boj proti korupcii na najvyšších miestach v politike, extrémizmu a organizovanému zločinu. Dôraz kladie aj na kontrolu výkonu vnútornej bezpečnosti SIS, personálne zmeny zatiaľ neplánuje. Za dôležitý považuje aj dôsledný výkon bezpečnostných previerok, a to aj v oblasti justície. Čo presne sa od SIS v tomto očakáva, bude podľa neho jasné z programového vyhlásenia vlády.

Doterajšie fungovanie spravodajskej služby a pôsobnosť svojich predchodcov hodnotil pozitívne, s výnimkou 90-tych rokov. Skonštatoval, že Šafárik sa výrazne zaslúžil napríklad o modernizáciu niektorých súčastí SIS a udržal pozitívne renomé SIS. To, ako tajná služba pristupovala k informáciám pri rôznych kauzách, zatiaľ zhodnotiť nevie. Nemá konkrétne informácie, čo sa zo strany SIS dostávalo k orgánom činným v trestnom konaní.

SIS bude podľa jeho slov do budúcna pristupovať k informovanosti verejnosti v zmysle zákona. Na zverejňovanie informácií chce využiť napríklad virtuálny priestor, sociálne siete aj cestu oficiálnych vyjadrení.

Slovenská republika mala doteraz osem riaditeľov SIS. Dvakrát jej šéfoval Vladimír Mitro. Po ňom nasledovali Ivan Lexa, Jozef Magala, Karol Mitrík, Ladislav Pittner, Rudolf Žiak, Ján Valko a posledný Anton Šafárik.

Podľa Fica je rizikom, ak je šéfom SIS človek blízky Borisovi Kollárovi

Predseda opozičného Smeru Robert Fico považuje za veľké riziko, ak sa šéfom Slovenskej informačnej služby (SIS) stal človek, ktorý je podľa neho blízky predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina). Fico opäť zopakoval vážne pochybnosti o minulosti Kollára. Prekvapilo ho tiež, že prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala Vladimíra Pčolinského za riaditeľa SIS „bez akéhokoľvek zaváhania“.

„Nielen ja, ale aj mnoho médií sa vyjadrovalo, že je veľkým rizikom, ak má za šéfa SIS ísť človek, ktorý je tak blízko pri Borisovi Kollárovi,“ povedal Fico na stredajšej tlačovej konferencii.

S Kollárom je podľa Fica spojených množstvo bezpečnostných rizík. Je preto prekvapený, že prezidentka akceptovala nomináciu Pčolinského a neotvorila tému pochybnej minulosti Kollára. „Rešpektujeme toto rozhodnutie, ale máme k nemu veľmi vážne výhrady,“ dodal Fico.

Predseda Smeru pripomenul, že je potrebné šéfa SIS „nechať na pokoji“, ale súčasne trvať na tom, že kontrolné mechanizmy musia fungovať. Dodal, že ako premiér nikdy nedával riaditeľovi SIS pokyny.

Predseda parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS Erik Tomáš (Smer) ubezpečil, že výbor bude čo najdôslednejšie, ale v rámci zákonných možností kontrolovať činnosť tejto tajnej služby. Pripomenul, že v minulosti boli tajné služby zneužívané voči občanom či opozičným politikom. Varoval všetkých, ktorí by chceli SIS zneužiť, a podľa svojich slov dúfa, že služba bude pôsobiť len v prospech krajiny.

Nový riaditeľ SIS po svojom stredajšom vymenovaní povedal, že Kollár svoju minulosť už sám vysvetlil svojim vlastným spôsobom. Skonštatoval, že kým pracoval na Ministerstve vnútra (MV) SR, mal viaceré informácie. „Meno pána Borisa Kolára sa nikdy v tomto nevyskytovalo. Boli tam Kollárovia, ale tie krstné mená boli vždy iné,“ skonštatoval, pričom dodal, že nie je straníckym nominantom.

66 debata chyba
Viac na túto tému: #SIS #Vladimír Pčolinský