Čaputová požiadala Lučanského o zvýšenú pozornosť na domáce násilie

Prezidentka SR Zuzana Čaputová požiadala policajného prezidenta Milana Lučanského o zvýšenú pozornosť polície v čase krízy na prípady domáceho násilia, a najmä o väčšie využívanie inštitútu vykázania páchateľa. Informovala o tom na sociálnej sieti po tom, ako sa s Lučanským v stredu stretla.

15.04.2020 16:55
PREZIDENTKA čaputová Foto: ,
Prezidentka SR Zuzana Čaputová, 14. apríl 2020.
debata (26)

Hlava štátu s Lučanským hovorila aj o možnostiach ubytovacích zariadení pre obete i pre vykázaných násilníkov.

Prezidentka upozornila, že smutným dôsledkom krízy spôsobenej pandémiou koronavírusu je aj zvýšený výskyt domáceho násilia. „Obetiam domáceho násilia sa výrazne sťažili možnosti, ako volať o pomoc, keďže sú s násilníkom zatvorení v spoločnej domácnosti a pod jeho absolútnou kontrolou,“ priblížila.

Inštitút vykázania páchateľa sa podľa hlavy štátu využíva v Rakúsku desaťkrát častejšie ako u nás. Zdôraznila, že pokiaľ je možné násilníka vďaka polícii vykázať, nemusí zo spoločného bytu utekať obeť. Policajný prezident podľa Čaputovej slov prisľúbil okamžitú pomoc a zdôraznenie tohto postupu do vnútra polície. „Policajti nebudú využívať iba inštitút vykázania násilníkov z bytu, ale budú žiadať aj ich väzobné stíhanie,“ reagovala Polícia SR na sociálnej sieti.

Prezidentka pri stretnutí s Lučanským ocenila doterajšie aktivity vedenia si polície v téme domáceho násilia. „Zhodli sme sa tiež, že kľúčom k lepšiemu využívaniu inštitútu vykázania je aj úzka spolupráca polície s poradenskými organizáciami, ktoré poskytujú následnú právnu a psycho-sociálnu pomoc obetiam násilia,“ napísala na sociálnej sieti.

Hlava štátu sa chce spolu s odborníkmi venovať aj zabezpečeniu dostatočných ubytovacích kapacít pre obete násilia či téme alternatívnych spôsobov nahlásenia domáceho násilia, ktoré sa podľa nej ujali v niektorých krajinách v zahraničí, napríklad v lekárňach či v obchodoch.

Prezidentka vyzvala ľudí, aby boli v tejto dobe citlivejší k okolitému dianiu. „Ak máme pocit, že v susednom byte alebo dome prichádza k domácemu násiliu, neváhajme kontaktovať políciu,“ uzavrela.


Koronavírus: Užitočné informácie, rady a tipy

26 debata chyba
Viac na túto tému: #domáce násilie #Milan Lučanský #Zuzana Čaputová #koronavírus
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy