Poslanci OĽaNO budú pravidelne prispievať do fondu pomoci sumou 500 eur

Poslanci klubu OĽaNO budú pravidelne prispievať sumou 500 eur do Fondu vzájomnej pomoci, ktorý zriadil premiér Igor Matovič (OĽaNO) na pomoc v súvislosti s pandémiou koronavírusu. K zapojeniu sa vyzvali aj opozičných poslancov. Informoval o tom predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš na piatkovej tlačovej konferencii.

, 17.04.2020 10:16, aktualizované: 15:35
84

Kristián Čekovský (OĽaNO) doplnil, že v súčasnosti finalizujú systém podávania žiadostí. Bližšie informácie podľa jeho slov poskytnú v krátkej dobe.

„Chceme ísť príkladom, chceme byť solidárni. (…) Budeme veľmi radi, keď sa pridá čo najviac ľudí, aby sme mohli pomôcť čo najviac ľuďom,“ skonštatoval Šipoš a vyzval aj opozičných poslancov, aby sa pripojili k iniciatíve. Na tento účel je zriadený transparentný účet. Každý tak podľa neho bude vidieť, ako sa s financiami narába.

VIDEO: Pozrite si tlačovku poslancov OĽaNO, aké budú ďalšie kroky s Fondom vzájomnej pomoci.

Poslanec Kristián Čekovský priblížil, že členovia klubu sa nateraz dohodli na pravidelnom príspevku vo výške 500 eur. Vysvetlil, že jednotlivé príspevky ľuďom, rodinám a firmám podľa jeho slov nebudú horibilné, pretože chcú podporiť čo najviac ľudí menšími sumami. Tie však majú byť v takej výške, aby dostatočne pomohli.

Apeloval na žiadateľov, aby boli trpezliví, kým pripravia systém podávania žiadostí tak, aby bol transparentný a efektívny. Následne budú podľa jeho slov o tom informovať.

V reakcii na príspevok 500 000 eur od podnikateľa Milana Fiľa Čekovský skonštatoval, že budú radi, ak sa pripoja k iniciatíve aj ďalší.

Do fondu majú prispievať koaliční poslanci či ministri, pridať sa môže aj verejnosť. O prerozdelení financií má rozhodovať komisia tvorená z ľudí z odborných kruhov, verejnosti i zástupcov politických strán. Matovič ponúkol miesta v komisii aj opozícii.

„Strana Smer sa nebude na tejto perfídnej hre pána Matoviča podieľať. My máme vlastný fond a z vlastného fondu podporíme viaceré projekty týkajúce sa nového koronavírusu,“ zdôraznil poslanec Erik Tomáš (Smer). Podľa jeho slov je to lacná prvoplánová iniciatíva, ktorou sa premiér snaží zakryť svoje predvolebné sľuby o znižovaní platov poslancov. Predseda Smeru Robert Fico to vidí podobne, aj vzhľadom na to, že vláda zatiaľ podľa neho nezačala ani vyplácať sľubovanú pomoc podnikateľom.

Richard Raši (Smer) skonštatoval, že OĽaNO má vo vláde všetky možnosti na úpravu sociálnych zákonov tak, aby pomáhali všetkým. Mali by preto podľa neho zanalyzovať, kde sú sociálne diery a opraviť ich. Tvrdí, že v konečnom dôsledku fond pomôže len mizivému percentu ľudí.

Fond má podľa premiéra slúžiť na riešenie individuálnych životných prípadov ovplyvnených krízou súvisiacou so šírením nového koronavírusu.

Transparentný účet je aktívny od 7. apríla na webe Štátnej pokladnice pod názvom Fond vzájomnej pomoci. Za jeho fungovanie zodpovedá vedúci úradu vlády.


Koronavírus: Užitočné informácie, rady a tipy

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
84 debata chyba
Viac na túto tému: #OĽaNO #koronavírus #Igor Matovič #Fond vzájomnej pomoci