„Chceme, aby Slovenská republika mala jasno v tom, aké sú hrozby, kto sú naši partneri a ako chceme zabezpečiť bezpečnosť a obranu našej krajiny,“ uviedol Korčok. Poznamenal, že medzi máloktorými rezortmi je toľko presahov a spoločných prienikov ako medzi rezortmi diplomacie a obrany.
Podľa Naďa bolo piatkové rokovanie ministrov plné obsahu. „Tém, kde máme spoločné záujmy ako Slovenská republika a sú reflektované ako na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, tak aj na Ministerstve obrany SR je naozaj veľmi veľa. Prešli sme mnohé z nich a mnohé nás ešte čakajú,“ povedal Naď. Dodal, že by sa v budúcnosti už nikdy nemali opakovať politicky negatívne presahy, ktoré sa stali medzi rezortmi v minulosti.
„Vieme, kde Slovensko patrí, kde sú naši partneri a spojenci. Časový rámec je daný okolnosťami,“ dodal Korčok, ktorý zároveň v súvislosti s aktuálnou mimoriadnou situáciou vyzdvihol prácu slovenských profesionálnych vojakov v rámci domáceho krízového manažmentu, pričom pochválil tiež ich nasadenie v zahraničí.
Korčok s Borellom hovorili aj o pandémii
Spolupráca v boji s koronavírusom a zmierňovanie sociálnych následkov pandémie boli témami prvého rozhovoru medzi ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom (nominantom SaS) a vysokým predstaviteľom Európskej únie (EÚ) pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepom Borrellom. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.
„Vzhľadom na aktuálne dianie sa musel aj tento úvodný rozhovor zmeniť na telefonát. Bol však dôležitý a to najmä preto, že sme sa mohli porozprávať o spoločnom postupe EÚ, ale aj o aktívnej úlohe EÚ pri koordinácii riešenia pandémie na globálnej úrovni,“ poznamenal šéf slovenskej diplomacie.
Korčok a Borello sa zhodli, že pre zvládnutie súčasných výziev je mimoriadne dôležitá podpora multilateralizmu a spolupráca medzinárodných organizácií, ako aj úzka transatlantická spolupráca založená na spoločných hodnotách.Ďalšie spoločné rokovanie čaká ministra a predstaviteľa EÚ v stredu 22. apríla na neformálnej videokonferencii ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ. Zaoberať sa bude pomocou východným partnerom aj vývojom na Ukrajine.