Remišová vníma situáciu s pandémiou ako zvládnutú, Rašimu chýba plán

Situácia s pandémiou koronavírusu je pod kontrolou a vláda robí všetko preto, aby aj v najviac ohrozených skupinách minimalizovala riziká prenosu nákazy. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedla podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí).

18.04.2020 13:29
debata (196)

„Najlepším riešením by boli rýchlotesty, ktoré sa používajú najnovšie aj v Českej republike,“ uviedla vicepremiérka aj v súvislosti s riešením rizík v zariadeniach pre seniorov.

Na otázku, či myslí tie rýchlotesty, ktoré kritizoval pre nespoľahlivosť predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO), uviedla, že tieto testy sa nepoužijú. Pomôcť majú testy, ktoré začali vyrábať slovenskí vedci. „Akonáhle budeme mať dostatočnú kapacitu týchto testov, plánom je testovať všetkých nových klientov v zariadeniach pre seniorov a všetkých zamestnancov,“ uviedla Remišová.

Jej oponent v diskusii, poslanec Národnej rady SR a podpredseda strany Smer Richard Raši si myslí, že kroky vlády pri zvládaní koronakrízy sú chaotické, neodkonzultované dostatočne so všetkými odborníkmi a najmä nemajú oporu v premyslenom postupe.

"Chýba dátami podložený plán ako napríklad v Českej republike,“ uviedol Raši. Podľa neho sa to prejavuje aj pri postupe v zariadeniach pre seniorov a lokalitách s marginalizovanými rómskymi komunitami (MRK). "Vláda mala dostatok času, aby vypracovala špecifický plán, ako postupovať v prípade týchto rizikových skupín,“ zdôraznil.

Remišová upozornila, že Matovičovej vláde sa podarilo dynamicky zvýšiť počet testov. „Kým odchádzajúca vláda urobila za celý mesiac približne 3000 testov, takýto počet sa robí dnes denne,“ skonštatovala.

Verí, že podobný dynamický nárast testov pomôže aj pri identifikácii a zvládnutí situácie v lokalitách MRK či v zariadeniach pre seniorov. „Vláda robí maximum preto, aby situáciu zvládla a aj prostredníctvom opatrení, ktoré prijala, je Slovensko v riešení pandémie jedným z najlepších,“ skonštatovala Remišová.

196 debata chyba
Viac na túto tému: #richard raši #Veronika Remišov #koronavírus