Vo väzbe ostávajú ďalší dvaja obvinení po policajnej akcii 'Dobytkár'

21.04.2020 11:43

Najvyšší súd SR (NS SR) dnes na neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť dvojice obvinenej po policajnej akcii „Dobytkár“ proti vzatiu od väzby. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

„Senát Najvyššieho súdu SR na dnešnom neverejnom zasadnutí sťažnosti obvinených Ľubomíra P. a Mareka K., trestne stíhaných pre korupčnú trestnú činnosť v súvislosti s poskytovaním nenávratných finančných príspevkov Pôdohospodárskou platobnou agentúrou v rámci Programu rozvoja vidieka SR, zamietol ako nedôvodné,“ uviedla Važanová.

Dodala, že NS SR v tomto prípade dospel k záveru, že rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) o vzatí dvojice do väzby je v súlade so zákonom a u obidvoch obvinených bol správne zistený dôvod kolúznej väzby, teda existencia dôvodnej obavy, že by na slobode marili objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie.

Sudca pre prípravné konanie ŠTS pracoviska v Banskej Bystrici rozhodol 3. apríla o vzatí do väzby Ľubomíra P. a Mareka K. Dvojicu v stredu 1. apríla zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie „Dobytkár“ zameranej na prostredie Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Osoby sú obvinené z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku a z prečinu nepriamej korupcie. Dôvodom väzby je obava z možného ovplyvňovania svedkov.

NAKA zasahovala v stredu 1. apríla v Bratislavskom kraji v prípade rozsiahlej korupcie. Pokračovala tak v marcovej akcii a zadržala dve osoby. Po prvýkrát v rámci akcie „Dobytkár“ NAKA zasahovala 4. marca tohto roka. Trojicu obvinených Ľubomíra K., Ľubomíra K. a Milana K. súdy následne vzali do väzby.

NAKA v rámci akcie „Dobytkár“ začiatkom marca vykonávala zaisťovacie úkony na celom území Slovenska. Dôvodom boli podozrenia z korupčnej trestnej činnosti a legalizácie príjmov z trestnej činnosti z prostredia Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

V rámci akcie policajti zadržali deväť osôb, zaistili hotovosť minimálne 100-tisíc eur a veci rôznej povahy v hodnote najmenej 800-tisíc eur, najmä umelecké diela súvisiace s vyšetrovanou trestnou činnosťou.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#väzba #NAKA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku