Slovensko si polepšilo v rebríčku slobody tlače

Tridsiate tretie miesto obsadilo Slovensko vo výročnom rebríčku slobody tlače, ktorý zverejnila v utorok organizácia Reportéri bez hraníc (RSF). Oproti vlaňajšku si Slovenská republika polepšila o dve priečky.

21.04.2020 12:49 , aktualizované: 13:34
debata (36)

Na čele rebríčka je už štvrtý rok po sebe Nórsko, nasleduje Dánsko, Švédsko a Holandsko. Na opačnom konci sa umiestnili Severná Kórea, Turkménsko a Eritrea.

Slovensko si v rebríčku polepšilo o dve miesta. Zlepšilo sa aj jeho celkové skóre. Reportéri bez hraníc si všimli najmä proces s Mariánom Kočnerom a obžalovanými z vraždy Jána Kuciaka. Upozorňujú však na šírenie dezinformácií a kúpu televízie Markíza investičnou skupinou, ktorú kontroluje český podnikateľ Petr Kellner. Takisto spochybňujú nezávislosť Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), odkiaľ v roku 2018 odišlo po predchádzajúcej výmene vedenia niekoľko novinárov.

Najpriaznivejším kontinentom pre novinárov je aj naďalej Európa, hoci aj tu si RSF všimli opresívne postupy niektorých členských štátov Európskej únie, najmä Maďarska, ktoré obsadilo 89. miesto.

Za Európou nasleduje americký kontinent, na ktorom sa však situácia zhoršuje, a to hlavne pre situáciu v Spojených štátoch a Brazílii, ktoré sa stávajú modelom nepriateľstva vlády k novinárskej profesii.

Novinárska organizácia RSF upozorňuje, že nadchádzajúce desaťročie bude pre slobodu tlače na celom svete rozhodujúce. Riziká, ktoré jej hrozia, ešte zvýrazňuje kríza spojená s koronavírusom.

„Vstupujeme do rozhodujúceho desaťročia pre žurnalistiku,“ povedal generálny tajomník Reportérov bez hraníc Christophe Deloire.

„Pandémia koronavírusu ilustruje negatívne faktory, ktoré ohrozujú právo prístupu k dôveryhodným informáciám, a sama o sebe je faktorom, ktorý situáciu zhoršuje. Ako bude vyzerať sloboda informácii, pluralizmu a dôveryhodnosti v roku 2030? O odpovedi sa rozhoduje dnes“, dodal Deloire.

Pandémia koronavírusu predstavuje podľa Deloira príležitosť pre autoritatívne režimy upevniť si moc nad médiami. „Aby sa nadchádzajúce desaťročie nestalo katastrofou, musia sa ľudia dobrej vôle postaviť za novinárov, aby si tí potom mohli plniť svoju úlohu v spoločnosti,“ dodal Deloire.

36 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #sloboda tlače #Reportéri bez hraníc