NAKA obvinila bývalého šéfa PPA Kožucha a finančníka Kvietika z korupcie

Bývalý riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraj Kožuch a finančník zo skupiny Slavia Capital Martin Kvietik sú obvinení zo zločinov prijímania úplatku v súvislosti s udeľovaním dotácií PPA. Úplatky mali dosiahnuť takmer milión eur. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

23.04.2020 11:51, aktualizované: 13:58
158

„Celková výška prijatých úplatkov zo strany obvinených J. K. a M. K. predstavuje sumu vo výške 924 000 eur,“ informujú policajti. V súčasnosti spracovávajú podnet prokurátorovi na podanie návrhu na vzatie do väzby.

Obvinenie prichádza po tom, ako počas stredy polícia zadržala najskôr Juraja Kožucha, ktorým má byť podľa portálu Aktuality.sk bývalý šéf PPA. Následne bol vo večerných hodinách zadržaný aj Martin Kvietik, ktorého zase ten istý portál označuje za finančníka z investičnej skupiny Slavia Capital, ktorá je spájaná s kauzami v súčasnosti už mimoparlamentnej SNS.

Slavia Capital sa dištancovala od Kvietika i PPA

Investičná skupina Slavia Capital odmieta, že by mala vzťah s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou. Rovnako popiera, že by v minulosti žiadala o eurofondy alebo dotácie. Obvinený Martin Kvietik podľa nej v orgánoch skupiny nepôsobí už roky. Informovala o tom marketingová manažérka spoločnosti Patrícia Packová v reakcii na obvinenie Martina Kvietika.

„Slavia Capital zdôrazňuje, že sa v súvislosti s jej obchodným menom neustále v médiách objavujú nepravdivé informácie, ktoré v súlade so zákonom v minulosti napadla a niektoré médiá sa i napriek tomu opätovne na ne odvolávajú,“ reagovala spoločnosť. Podľa nej je vťahovaná do politiky a mediálnych hier. Spoločnosť dodala, že je pripravená poskytnúť štátnym orgánom akúkoľvek súčinnosť.

Remišová i Šeliga ocenili prácu NAKA

Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) ocenila prácu polície v súvislosti so zadržaním bývalého riaditeľa PPA Juraja Kožucha a finančníka Martina Kvietika pre prijímanie úplatku v súvislosti s udeľovaním dotácií PPA. Podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí) dodal, že úplatky takmer jeden milión eur sú len špička ľadovca.

Remišová zdôraznila, že je potrebné pokračovať vo vyšetrovaní a očistiť PPA od ľudí, ktorí pri viacerých kauzách stáli v pozadí i na čele ministerstiev. „Systém ‚našich ľudí‘, ktorí vyciciavali eurofondy, priame dotácie, priživovali sa na štáte, už raz a navždy musí skončiť,“ podotkla s tým, že zákony musia platiť pre všetkých rovnako.

Za dôležité považuje aj ďalšie kroky, ako napríklad sfunkčnenie systému auditov či reštrukturalizáciu platieb pri platbách na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktoré má pod sebou veľké eurofondy. „Je potrebné ich nasmerovať tam, kde sú potrebné,“ dodala.

Šeliga poznamenal, že slovenské pôdohospodárstvo má konečne nádej, že v tejto oblasti dôjde k očiste. Práca polície podľa neho musí pokračovať. Za potrebnú považuje celkovú očistu PPA, urobenie poriadku v zmluvách na ministerstve a na PPA, rovnako ako aj transparentné zverejňovanie informácií. Podčiarkol úlohu elektronizácie a digitalizácie, ktorá by podľa neho prispela k riešeniu chaosu v zmluvách.

Remišová pripomenula, že na podobné kauzy aj v súvislosti dotáciami v pôdohospodárstve poukazovala už v minulosti. Vtedajšia vládna koalícia podľa nej nerobila nič a nechala pôdohospodárstvo chátrať.

Počas akcie Dobytkár zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v ostatných týždňoch viacero ľudí pre korupčné trestné činy a legalizáciu príjmov z trestnej činnosti. V utorok (21. 4.) potvrdil senát Najvyššieho súdu (NS) SR väzbu obvineným Ľubomírovi P. a Marekovi K. Predtým senát NS SR v marci potvrdil väzobné stíhanie obvinených právnikov Milana K. a Ľubomíra K. a veterinára Ľubomíra K.

Výberová chronológia udalostí v kauze Dobytkár

  • 4. marca NAKA zasahovala v súvislosti s korupciou a legalizáciou príjmov z trestnej činnosti z prostredia PPA. Zaisťovacie úkony v rámci akcie s názvom Dobytkár uskutočnili policajti na celom Slovensku. Vo veci bolo zadržaných deväť osôb, bola zaistená finančná hotovosť najmenej vo výške 100 000 eur a boli zaistené veci v hodnote najmenej 800 000 eur, najmä umelecké diela súvisiace s vyšetrovanou trestnou činnosťou.
  • 23. marca Senát Najvyššieho súdu SR potvrdil väzobné stíhanie obvinených právnikov Milana K. a Ľubomíra K. a veterinára Ľubomíra K. Tí sú obvinení z prijímania úplatku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti z prostredia PPA.
  • 1. apríla NAKA zasahovala v Bratislavskom kraji v prípade rozsiahlej korupcie. Zadržala dve osoby v rámci pokračovania policajnej akcie Dobytkár.
  • 2. apríla Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Špecializovaný trestný súd v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica (ŠTS) návrh na väzobné stíhanie dvoch osôb zadržaných (1. 4.) v rámci akcie Dobytkár. Ide o Ľubomíra P., bývalého vysokopostaveného člena PPA a Mareka K. bývalého riaditeľa rezortnej sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR.
  • 3. apríla Sudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica zobral do väzby Ľubomíra P. a Mareka K., ktorých zadržali 1. apríla.
  • 21. apríla Najvyšší súd SR rozhodol, že Ľubomír P. a Marek K. budú stíhaní väzobne.
  • 22. apríla Policajti z NAKA zaistili v rámci akcie Dobytkár ďalšiu osobu dôvodne podozrivú zo spáchania korupčnej trestnej činnosti. Podľa portálu Aktuality.sk ide o bývalého šéfa PPA Juraja Kožucha. Policajti z NAKA zaistili v rámci akcie Dobytkár ďalšiu osobu dôvodne podozrivú zo spáchania korupčnej trestnej činnosti. Podľa medializovaných informácií ide o známeho finančníka Martina Kvietika.
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
158 debata chyba
Viac na túto tému: #pôdohospodárska platobná agentúra #obvinenie #NAKA #korupcia