Matovič: Ďalšie otváranie ekonomiky až po 6. máji

Vláda Igora Matoviča kúpila rovnaké rýchlotesty ako Pellegriniho vláda, ale boli o euro drahšie. Premiér to zdôvodnil, že cena bola vyššia, ale kúpili ich menej, čím štát ušetril. Ide o testy, o ktorých svojho času premiér hovoril, že patria do Dunaja.

, 26.04.2020 14:24
debata (316)

VIDEO: O čo menej dôchodcov bude cestovať, o to lepšie sa budeme mať, môžeme napríklad rýchlejšie otvárať obchody, tvrdí premiér Igor Matovič. Vo vlakoch mu cestuje šesťtisíc „pokušení“. Video je zo soboty po zrušení karantény v osade v Bystranoch.

Druhá fáza otvárania ekonomiky nebude na Slovensku skôr ako 6. mája, aj keď v posledných dňoch počet prípadov nákazy novým koronavírusom extrémne nenarástol. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

Premiér tvrdí, že vzhľadom na to, že na Slovensku v sobotu pribudlo len šesť nových prípadov nákazy novým koronavírusom, situácia vyzerá dobre. „Zatiaľ ideme tak, že by druhá fáza za dva týždne mohla byť na svete. Skôr ako 6. mája to určite nepríde. Nemali by sme to urýchľovať,“ poznamenal premiér.

Opatrenia, ktoré sú zavedené na Slovensku pre aktuálnu situáciu s novým koronavírusom, priniesli podľa premiéra veľký prospech. Zároveň vyzýva ľudí na to, aby boli naďalej zodpovední. Obáva sa, že ich postupne prestane baviť dodržiavať pravidlá a napríklad prestanú nosiť rúška alebo začnú viac cestovať. Priznal, že v takomto prípade by sa situácia „mohla vymknúť spod kontroly“. Pred prípadnou druhou vlnou je podľa neho dôležité, aby boli pripravené najmä nemocnice.

Prieskum Focusu: Lepšie to zvládol Pellegrini

Kto z premiérov lepšie zvláda/zvláda boj s koronakrízou, pýtala sa agentúra Focus v polovci apríla 1016 respondentov. Výsledky tohto exkluzívneho prieskumu uviedla televízia Markíza. Podľa 37,6 % respondentov boj s vírusom lepšie zvládol Peter Pellegrini, za odpoveď obaja bolo 32 % respondentov. Lepšie to zvláda Igor Matovič podľa 21,6 % respondentov a 8 % odpovedalo, že nevie. U voličov OĽaNO bol na tom lepšie Matovič (55,1 %) ako Pellegrini (8,2 %), za obaja bolo 33,1 % voličov OĽaNO a neviem odpovedalo 3,6 percenta opýtaných. V prípade voličov Smeru mal Pellegrini 79 %, Matovič 0 %, obidvoch ocenil 20,1 percenta voličov Smeru a nevedelo 0,9 %.

Drahšie testy, ale menej

Matovič v diskusnej relácii vysvetľoval, prečo jeho vláda kúpila tie isté testy o euro za kus drahšie ako bývala vláda Petra Pellegriniho (Smer-SD). Matovič tvrdí, že nemohli dostať nižšiu jednotkovú cenu, keďže kupovali menej testov.

„Bolo by pre nás zbytočné mať milión testov za deväť miliónov eur. Ušetrili sme štyri milióny,“ uviedol.

Sulík sa vzďaľuje

„Richard Sulík a aj SaS sa od nás akýmsi spôsobom vzďaľujú,“ uviedol premiér s tým, že na Borisa Kollára (Sme rodina) a jeho hnutie si zvykol najmä preto, lebo dodržujú slovo. Na otázku, či by chcel, aby obchody zostali zatvorené v nedeľu aj po koronakríze, uviedol, že by to chcel. „Dohoda v koalícii je taká, že je to dočasné opatrenie len počas koronakrízy, najmä pre postoj SaS,“ dodal.

Premiér potvrdil, že policajný prezident by mal byť manažér, ktorého vymenuje minister vnútra. To, či v tejto funkcii skončí policajný prezident Milan Lučanský, je podľa neho otázka na ministra vnútra. Zároveň tvrdí, že jeho rozhodnutie bude rešpektovať. Potvrdil aj to, že na nového generálneho prokurátora je v hre viac mien. Matovič uzavrel, že do konca roka majú v štátnych podnikoch prebehnúť transparentné výberové konania.

316 debata chyba
Viac na túto tému: #Igor Matovič #vláda Igora Matoviča
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy