Raši považuje za dobré, že Pellegrini je ďalšia veľmi výrazná osobnosť v Smere

Podpredseda strany Smer Richard Raši považuje za dobré, že Pellegrini je ďalšia veľmi výrazná osobnosť v strane. K úvahe o možnej zmene na poste predsedu strany a prípadnej kandidatúre Petra Pellegriniho do čela Smeru povedal, že na straníckej pôde bude určite debata aj na túto tému. Poslanec Ľuboš Blaha (Smer) uviedol, že k Pellegrinimu sa nebude vyjadrovať. „Osobné ambície teraz musia ísť bokom,“ povedal Blaha.

, , 27.04.2020 14:25, aktualizované: 16:18
Peter Pellegrini / Robert Fico / Foto:
Peter Pellegrini a Robert Fico
debata (224)

Poslanec Ľubomír Petrák (Smer) verí, že „všetky kroky, ktoré sa udejú, budú po vzájomnej dohode a bude to kultivovaný vývoj“. Poslanec Dušan Jarjabek (Smer) nevie, či budú na sneme proti sebe kandidovať Fico a Pellegrini. „Bude hlavne záležať na dohovore Fica s Pellegrinim,“ mienil Jarjabek.

Smer zatiaľ nemá stanovený termín snemu. Zvyčajne býva začiatkom decembra. Poslanec Petrák považuje za predčasné teraz hovoriť, že bude nejaký iný snem skôr, na ktorom by riešilo pôsobenie strany v opozícii a „možno personálne otázky“.

„Je dva mesiace po voľbách a v čase koronakrízy sa treba zaoberať tým, aby z nej Slovensko vyšlo ako víťaz,“ zdôraznil Petrák. Na otázku, či by mala strana pokračovať na čele s Ficom, odpovedal, že by mala pokračovať jednotne. „Smer je jednotná strana, má dostatok skúseností, aby zvládla aj personálne otázky,“ zhodnotil Petrák.

Podpredseda strany Raši k otázke prípadných personálnych zmien uviedol, že na straníckej bude o tom diskusia, pretože Smer čaká volebný snem. „Najprv si to ale vydiskutujeme vo vnútri strany a vypočujeme si hlasy členskej základne, podporovateľov, kolegov. Považujem ale za dobré, že v Petrovi máme v strane ďalšiu veľmi výraznú osobnosť,“ povedal Raši.

Podľa poslanca Blahu sa ľavica musí zomknúť proti pravicovej vláde Igora Matoviča (OĽaNO) a spoločne „bojovať za Slovensko a našich pracujúcich ľudí“.

„V Smere reprezentujem vyhranený ľavicový ideový prúd, a preto, samozrejme, budem rád, ak sa Smer posunie doľava. To je vízia Roberta Fica, ktorý má ako predseda strany moju plnú podporu. Nevidím žiadne dôvody robiť ústupky podnikateľským záujmom ani pretvárať Smer na bruselskú slniečkársku sociálnu demokraciu,“ povedal Blaha.

Zdôraznil, že si dobre pamätá, ako dopadla česká ČSSD, keď sa posunula od Miloša Zemana „akože k modernej sociálnej demokracii“. „Prepadla sa za pár rokov takmer von z parlamentu. Smer potrebuje principiálnu socialistickú a vlasteneckú politiku. V strane máme čistých, mladých, silno ľavicových ľudí, ktorých treba posúvať dopredu. Chápem, že v strane máme aj liberálnejších politikov. Ale Smer je ľavicová strana a posun doprava by bol šialenstvo,“ dodal.

Poslanec Jarjabek označil za kľúčové, aby nedošlo k štiepeniu strany pri voľbe jej vedenia. „Najdôležitejšie je, aby Smer ďalej fungoval ako silná ľavicová strana. Ide o to, aby došlo k dohode,“ zdôraznil Jarjabek. Podľa neho má iné názory Fico, iné Pellegrini. Rovnako nemožno podľa poslanca zabúdať ani na poslanca Blahu, ktorý je tiež „silný hráč“, čo ukázal v predvolebnej kampani. „Každý z nich si musí byť vedomý toho, aby sa Smer neoslabil,“ doplnil Jarjabek.

Poslanec Matúš Šutaj Eštok (Smer) v pondelok na otázku o svojej prípadnej podpore pre Petra Pellegriniho na funkciu predsedu strany uviedol, že voľby ukázali jasne, kto je lídrom Smeru. „Veľká a úspešná“ strana ako Smer sa podľa neho nemusí báť debaty o svojej budúcnosti a vie vyhodnotiť všetky závery.

Video: Poslanci Smeru k vládnym personálnym nomináciám.

„Ak Smer chce byť v budúcnosti úspešnou politickou stranou a chce ponúknuť alternatívu modernej sociálnej demokracie, je načase baviť sa aj o tom, ako bude vyzerať v budúcnosti,“ zhodnotil Šutaj Eštok. Zdôraznil, že o tom, či bude súčasný podpredseda parlamentu a volebný líder Smeru-SD na čele strany, rozhodne personálny snem.

„Privítali by sme, keby mladší ľudia v Smere dostali viac príležitostí,“ doplnil poslanec Erik Tomáš (Smer). Je podľa neho logické, že po každých voľbách má nasledovať snem, kde sa budú riešiť aj personálne otázky. Tento rok ho odložili pre šírenie nového koronavírusu, má byť však hneď, ako to dovolí epidemiologická situácia. Tomáš dodal, že verí v internú dohodu.

Smer dosiahol vo februárových parlamentných voľbách podporu 18,29 percenta, čo predstavovalo 527 172 platných hlasov. Pellegrini ako volebný líder získal 413 555 prednos­tných hlasov. Druhý v poradí, predseda strany Fico, mal 243 463 prednos­tných hlasov.

Krátko po voľbách sa Fico vyjadril, že má jasnú predstavu o Smere ako čisto ľavicovej strane. S touto myšlienkou chce ísť ďalej do akejkoľvek vízie spojenej so Smerom.

„Hovorím za seba, chcem viesť ľavicovú stranu,“ vyhlásil Fico. Pellegrini v povolebnej debate v TV Markíza pripustil, že by sa uchádzal o predsednícku funkciu v strane Smer. Povedal, že ak bude dôvera členskej základe a „príde taká situácia v Smere, že sa bude diskutovať o možnej výmene, a takýto súboj alebo nominácia nastane, tak určite nepoviem nie“.

224 debata chyba
Viac na túto tému: #Smer #richard raši #Peter Pellegrini
Flowers