Ľudskoprávny výbor odsúhlasil prieskum u Tomanovej

28.04.2020 21:15
Viera Tomanová  Výbor pre ľudské práva
Komisárka pre deti Viera Tomanová po zasadnutí Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, na ktorom odprezentovala správu o jej činnosti za rok 2019. Bratislava, 28. apríl 2020. Autor: ,

Výbor Národnej rady SR pre ľudské práva a národnostné menšiny dnes odsúhlasil poslanecký prieskum v úrade komisárky pre deti Viery Tomanovej. Návrh predložila podpredsedníčka výboru Vladimíra Marcinková (Za ľudí).

„S pani komisárkou pre deti Vierou Tomanovou sme hovorili hlavne o problémoch v jej činnosti, na ktoré nás včera upozornila Nadácia Zastavme korupciu,“ napísal dnes na sociálnej sieti poslanec Ondrej Dostál (SaS).

Nadácia Zastavme korupciu vyzvala členov ľudskoprávneho výboru, aby sa Tomanovej opýtali na jej pochybenia. Poslancom výboru radila konfrontovať Tomanovú, prečo odporúčala právne služby konkrétneho prominentného právnika, dávala rodičom rady, aby nerešpektovali rozhodnutia súdov aj s podozrením, že zamestnáva svojho švagra na úrade.

Ľudskoprávny výbor dnes prerokoval správy o činnosti za rok 2019, ktoré predložili okrem Tomanovej tiež verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová a komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská.

Podľa odboru komunikácie a protokolu Kancelárie verejnej ochrankyne práv sa Patakyová v správe o činnosti za minulý rok venovala témam, ktoré sú pre ňu dôležité z dlhodobého hľadiska. Ide napríklad o nedôstojné vyhradené priestory, ktoré sa doteraz na policajných staniciach využívajú. Rovnako sa systém kontroly policajných postupov ešte plnohodnotne nevysporiadal so zabezpečením nezávislosti policajnej inšpekcie.

Problematické je podľa verejnej ochrankyne práv tiež vybavovanie žiadostí na cudzineckej polícii, s ktorým sa na ňu ľudia obracajú v podnetoch a ktoré preverila aj prieskumom z vlastnej iniciatívy. Jeho výsledky budú známe v prvej polovici tohto roka. Venovala sa aj problémom, ktoré trápia deti, seniorov, marginalizované skupiny či prehliadané komunity.

V roku 2019 pracovala Kancelária verejného ochrancu práv celkovo s 2 825 agendovými písomnosťami. Skonštatovala 130 porušení základných práv a slobôd. Najviac z nich sa, rovnako ako v minulosti, týkalo zbytočných prieťahov. Osobitnou kategóriou sú prieťahy v reštitučných konaniach, na ktoré pred dvomi rokmi ombudsmanka upozornila aj v mimoriadnej správe.

Okrem toho v uplynulom roku riešila desať konaní z vlastnej iniciatívy. Konkrétne išlo o prieskumy so zameraním na kontroly zariadení pre seniorov a dodržiavanie základných práv a slobôd v týchto zariadeniach. Skúmala tiež postup cudzineckej polície, proces vnútroštátnych adopcií či fungovanie obchodného registra. Ombudsmanka sa podľa výročnej správy venovala ochrane detí ako obetí trestných činov. Okrem toho skúmala aj odmeňovanie odsúdených a začala s prieskumom bezbariérovosti vo vlakoch, ktorý ešte nie je ukončený. Intervenovala i v prípade postupu Úradu na ochranu osobných údajov, ktorý žiadal od investigatívnych novinárov prezradenie zdroja pod hrozbou vysokej finančnej sankcie.

Predsedníčku Úradu na ochranu osobných údajov Soňu Pőtheovú dnes ľudskoprávny výbor parlamentu odporučil poslaneckej snemovni odvolať. V nedeľu odobrila návrh na odvolanie Pőtheovej vláda.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Viera Tomanová #parlamentný výbor pre ľudské práva #Nadácia Zastavme korupciu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku